Esp32 Alarm Sistemi

Selamün aleyküm. Arkadaşlar şu linkte bir arkadaş esp32 kullanarak bir alarm sistemi yapmış. Bu sistem 433mhz alıcı verici ile çalışıyor. Bu sistemde kumanda ve kapı pencere sensörü, hareket sensörü, duman sensörü, su sensörü vs gibi 433mhz kablosuz alarm donanımları kullanabiliyoruz.

Sistem Telegram üzerinden komutlar ile kontrol ediliyor. Sistem açılıp kapatıldığında, sisteme eklenen herhangi bir sensör aktif olduğunda telegrama bot aracılığı ile mesaj gönderiyor. Yani sistem temelde çok güzel.

Ben bu sisteme bir de sensörler aktif olduğunda sim800c kullanarak at komutları ile gsm üzerinden arama yapma ve mesaj gönderme özellikleri ekledim.

Bu kadar güzel bir sisteme bir de siren eklenmesi gerektiğini düşündüm. İlk olarak led ile test edebilmek için bir çıkış pini belirledim.

Sistem buraya kadar (şebeke sorunlarını saymazsak ) çok güzel bir şekilde tıkır tıkır çalışıyor. ANCAK siren çaldığında kumandadaki açma veya kapama tuşuna basıldığında sirenin kapatılmasını istiyorum. Gerekli kodları gereken yere yazdım ama hesaba katmadığım şey döngüdeki bekleme (delay) süreleri. Döngü tamamlanmadan kumandadaki tuşlara bassam da doğal olarak algılamıyor ve siren çalmaya devam ediyor. Döngünün sonuna eklediğin kod sebebi ile döngü tamamlanınca siren susuyor.

Önce dış kesme kullanayım dedim. Hem beceremedim hem de kablosuz siren kullanırsam işime yaramaz diye onu eledim.

Arduino bilgim çok olmadığı için takıldım kaldım. Şimdi bu sireni döngü tamamlanmadan kumanda ile susturmanın bir yolu var mı?

Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Projeyi 3 farklı şekilde sunuyorum.

1 esp32 de çalışan hem telegram hem gsm özelliği bulunan hali

2 esp32 de çalışan sadece gsm özelliği bulunan hali

3 arduino da çalışan sadece gsm özelliği bulunan hali

Proje dosyalarının linki:

https://drive.google.com/file/d/1JGMjY0rGO0TmD2GHfJ8CxxPRm6TkD3rp