Klon Arduino'yla Orijinali Arasındaki Fark?

Klonda sadece bir proje yapıp da orijinalinde daha çok mu proje yapabiliyorum?

Orijinal arduino ile klon arasında donanım olarak hiçbir fark yoktur. Bu yüzden her ikisinde de istediğiniz projeyi yapabilirsiniz. Ama orjınal arduinonun üzerinde bulunan komponentler daha kaliteli olduğu için yaptığınız projedeki arduino kartının bozulma ihtimali daha az olacaktır. Klon arduino orijinal arduinodan daha ucuz olması için üretilmiş bir karttır.

1 Beğeni

Bildiğim kadarıyla klon ile orjinaldeki tek fark orjinalde reset2 olup klon da bu pin olmamasıdır. Bu ne işe yarıyor derseniz işlemci ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan çipin yazılımını değiştirir. Bu yöntem oyun kolu gibi bir şey yapacaksanız işinize yarar. ch340 klonlarda bu pin yoktur. Ancak ATmega16u2 içieren klon arduinolarda da bu pin eklenmiştir.

1 Beğeni

Klon Arduinoda Ch340 entegresi vardır ve bu sebeple ilk kullanmadan önce kodunuzu atacağınız cihaza ch340 yazılımını kurmalısınız. aksi halde arduinoya kod atma işlemini gerçekleştiremezsiniz.

1 Beğeni

Donanımsal olarak hissedilecek veya projenizi etkileyek bir fark yoktur.Komponentler açısından ve işçilik açısından orjinal üstündür bu da daha dayanıklı olmasını sağlar.Bütçenize göre bir seçim yapabilrsiniz.Klonun aslında altta kalır bir yönü yoktur denebilir.

1 Beğeni