Sese göre 6 adet DC motor çalıştırma

Merhaba arkadaşlar. “Kullanıcıdan alınan ses verisi ile 6 farklı dc motoru aldığı ses verisine göre farklı kombinasyonlarda çalıştıran bir düzenek yapmaya çalışıyorum.(Sese göre çalışan motor adeti değişiyor.)” Bunu hangi mikrodenetleyici kart ile yapsam işim kolaylaşır? MicroPython ile bu mümkün mü?
Bilgisayarda python üzerinden ses verisini alıp sese göre Arduino ile haberleşip motor çalıştırabildim ancak bunu nasıl düzenek üzerinde yapacağım yani böyle yaparsam anladığım kadarıyla sistemin ilk gelen ses verisi ile python kodları üzerinde çalışıp sonra veriye göre arduino kodlarını çalıştırıp motoru hareket ettirmesi gerekir ama bunu nasıl yapacağım? Bu konuda yardımcı olabilecek veya kaynak önerebilecek varsa çok sevinirim.
Hepinize iyi günler.

Merhabalar,
Bahsettiğiniz proje eğer ses düzeyine göre ise arduino ile çok kolay bir şekilde yapılabilir eğer ses tanıma istiyorsanız orda işler biraz karışıyor daha pahalı bir kart ve ya modül kullanmanız gerekir ve ya direk telefondan ses bilgisi de alınabilir hangisi istediğinize göre ilerleyelim :+1:

1 Beğeni

Selamlar. :raising_hand_man:t2:

microPython diyince aklıma direkt olarak Raspberry Pi Pico geliyor fakat Arduino ile de basit bir şekilde yapabilirsiniz. :upside_down_face:

1 Beğeni

Sesi direk mekanizma üzerindeki bir mikrofondan almasını sağlamaya çalışıyorum. Herhangi bir kişinin söylediği bir kelime veya harfi algılaması ve gelen sese göre motorları farklı kombinasyonlarda hareket ettirmesi lazım o yüzden evet ses tanıma giriyor işin içine.

Raspberry Pi Pico hakkında bir bilgim yok. O kartı python ile kodlayıp ses algılamasını ve dediğim şekilde motorları çalıştırmasını sağlayabilirmiyim?

Merhabalar,
Bu istediğinizi arduino ile yapmak mümkün.kartın kendisi olmasa bile bluetooth sayesinde yapabilirsiniz.Hazır bir uygulama veya app inventure ile yaptığınız uygulama ile ve bluetooth sensörü ile yapabilirsiniz eğer bu işiniza görmesse muhtenelen arduinonun bir çok modelinde bu mümkün olmaz.

Cevabınız için teşekkür ederim ancak direk düzeneğin üzerinde bulunan bir mikrofonla ses verisini alıp motorları kontrol etmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Arduino ile böyle bir şey yapılıp yapılamadığı hakkında bir bilgim yok.

Şu şekilde bir modül kullanabilirsiniz bununla daha önce Mertarduino bir video çekmişti aşağıya linkini bırakıyorum.

Teşekkür ederim. Bu modüle mesela bir kelime tanıttığımız zaman modülün algılaması için illa tanıtan kişinin mi konuşması lazım yoksa herhangi bir kişinin o kelimeyi söylemesi ile modül algılıyor mu?

Büyük bir ihtimalle herkesi algılıyordur. :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni