12V Şerit Led ile Animasyon Sorunu

Merhaba. Sorunlarla bitmek üzere olan 2020 yılından umutla geçeceğimiz 2021 yılını coşkuyla karşılamak adına cam balkonumda led şeritler ile ışıklandırıyorum. 3d yazıcı ve naturel filament ile 2, 0, 2, 1 rakamlarını bastım. Bunların arkasına kırmızı ve yeşil tek renk led şeritler yerleştirdim. Her birinin ayrı girişi de olmak üzere motor shield kullanarak ledleri çalıştırdım. Ancak animasyonda sorun yaşıyorum. Knightrider yani kara şimsek ışığı şeklinde sıralı yanma ve aynı anda tümü fade in, fade out şeklinde hazırladığım kod çalışıyor. Ancak tümü aynı anda kuvvetli blink yapmıyor. Animasyon önerisi ve yardım lütfen!

Fade out ve fade in animasyonlarını tekrarlı ve hızlı gerçekleştirirsen sanırım sorununa çözüm olacaktır. Proje bitince fotoğraf isteriz. :grinning_face_with_smiling_eyes:

Merhabalar,

Kullandığınız Transistör NPN midir PNP midir ?

Genellikle RGB led Kontrollerinde NPN transistör kullanılır besleme hattı için ise PNP transistör iş görücektir.

Muhtemelen hepsi aynı anda Blink yapmaya çalıştığında ciddi bir akım çekiyor ( özellikle Beyaz renklerde :slight_smile: )

Besleme kaynağınızı ve Transistörlerinizi bir kontrol edelim Blink esnasında Besleme kaynağınızda bir voltaj çöküntüsü yaşıyorsanız ( Voltage Drop ) Muhtemelen Akımınız yetmiyordur daha yüksek akım sağlayabilen bir akım kaynağına ihtiyacımız var demektir.

Transistörleriniz ısınıyor ise çözüm daha basit demektir.

IRF Serisi Mosfetler bu iş için basit ama oldukça etkili bir çözüm olucaktır :slight_smile: :slight_smile:

1 Beğeni

elektronik bilgisi hiç olmayan biri olarak bence oldu. Gökyüzü temalı ışıklandırma karşınızda. Kodlarda hata varmış. Mblock ile çözdüm. Kızımın robotik dersi işime yaradı. 40 yaşında kod öğrenmek zor. Kendi mesleğim yıllarca tüm zamanımı aldığından hiç bir hobiye başlayamadım. Ancak simdi biraz zaman bulabiliyorum.

4 Beğeni

Eline sağlık abi istersen 40 yaşında ol ister 10 yaşında yaş değil istemek önemli gayet güzel olmuş başka projelerde görüşmek üzere.

1 Beğeni