4.3Inch Analog Ekran

Hocam elimde audio görüntülü diafon ekranı var ben bunu rpi de kullanmıştım 12v güç kaynağı ile kullanıyordum. Fakat şimdi 12v 27A pil takıp denedim, fan çalışıyor ama ekran çalışmıyor, iki tane takıp yine çalışmadı. Ne yapmalıyım? Pille kullanabilmem mümkün mü?

Merhaba,
Normalde neredeyse tüm cihazlar akımı ihtiyacı olduğu kadar kullanır. Ancak daha çok, eski kalmış cihazlarda ise bu durum böyle değildir. Ne kadar akım varsa yutar ve kendini bazen patlatır. Piller de aynı şekilde öyle. Bir li-on pili aniden 5A vererek şarj etmeye çalıştığımızda tahtalı köye ışınlanabiliriz. Onun için pillerde BMS devreleri kullanırız. Bunun için akım sınırlama devreleri kullanırız. En basitinden 1N4007 diyotla bile akımı sınırlayabiliriz (pilin artı kısmına bağlanır ve diyotun çizgili ucu diafona bakar) sonuçta o model diyottan 1 amper tek geçebilir. Bu konu hakkında çok daha karmaşık devreler var. Küçük bir google aramasından milyonlarca devre karşınıza çıkacaktır size de hangisi uygunsa onu yapmak düşüyor. Başka kolay devre olarak LM317 ayarlanabilir güç kaynağı (1.5amper dayanabiliyor ve soğutucu takmayı unutmayın) yaparak da aslında akımı sınırlayabilirsiniz. Bu devrelerin şemaları googlede çok var biraz araştırabilirsiniz. Umarım açıklaya bilmişimdir. Kafanızda bir soru takıldıysa lütfen sorun. İyi günler dilerim. :smiley:

Hocam anlaşılır bir şekilde yazmışsınız çok teşekkür ederim :slight_smile: bugün malzeme alıp deneyeceğim. Durumu sizlerle paylaşacağım.

1 Beğeni

Hocan1N4007 diyotu lehimledim dediğiniz gibi ama olmadı. Lm317 de çalıştırmadı. 7812 de çalışmadı. Aslında çalmışadıdan kastığım fan çalışıyor ama ekran çalışmıyor.

Hocam dediğim gibi eğer amperde sorun olsaydı bu komponentler engelleyecekti. Belki ilk başta yüksek bir akım değeri verdiğiniz için de şuan ekran yanmış olabilir. Normal eskiden kullandığınız adaptörle tekrar deneyebilir misiniz? Tabi aslında kafa yorduğumuz sorun belki çok basit bir kablo temasızlığı bile olabilir. Bunun gibi küçük ihtimallere karşı her şeyi kontrol etmenizi öneririm. :slightly_smiling_face:

Hocam 12v 1.25a trafoda gayet iyi çalışıyor hâlâ, acaba neden :thinking:

Hocam diafona giden voltaj 3.3v fakat ortadan ölçtüğümde)(lm317) 18v(2 tane 12v pil)

Dediğinizi tam olarak anlamadım. Bildiğim kadarıyla diafon sistemleri 12v ile çalışıyor(emin değilim) 3.3v derken neyi kastetiniz ve diafona 18V mi vermeye çalıştınız?

Hocam şöyle açıklayayım, yanlış hatırlamıyorsam diafonlar 12-24 volt arası çalışıyor. ben 12v pile lm317yi bağladım. adj bacağını ellemedim. girişe 12v pil bağladım çıkış bacağını ölçtüm 12v gözüküyordu fakat diafona gelen voltajı ölçtüğümde 3.3v gözüküyor. 2 pil ile denedim fakat değişmedi. Diafon hâlâ çalışıyor. Amperi ölçtüğümde 0.08A gözüküyor

Lm317 şu şekilde kullanabilirsiniz dahili ekranlı voltmetre bağlamanıza gerek yok.

Diafona gelen voltaj 3.3v ise kablolarda bir sorun olabilir onları iyice kontrol edin. Birde piliniz acaba 12V ve yeterli akımı sağlıyor mu onları da kontrol ediniz. :slightly_smiling_face:

Hocam piller 12v fakat elimde kaliteli bir ampermetre olmadığı için amperden pek emin olamıyorum. Yarın attığınız devreyi deneyeceğim umarım güzel haberlerle gelirim :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam dediğiniz devreyi yaptım fakat 0.85v gibi bi sonuç aldım. İnternetten bulduğum başka bir devreyi denedim 0.85 çıktı. pil 11v gözüküyor. 2 pil koydum 12v luk. 5.5v gibi bir değer aldım. potansiyometreyi 5-10k diyorlar fakat ben 1k kullandım, fark eder mi? Ne yapmalıyım?

Hocam tahminimce pilin amperi çok düşüktür. Çünkü pili cihaza bağlayınca voltajı düşüyorsa genellikle amperi çok düşük diyebiliriz. Potansiyometrenin değeri bu devrede çok değişmiyor. 5k kullanılmasının nedeni daha kolay voltajı ayarlayabilmek. Bu arada potu sonuna kadar açtınız değil mi? Eğer cihaza bağladığınız zaman düşüyorsa dediğim gibi amper düşüktür. :slightly_smiling_face: