Agir yukler icin gerekli motor hesabi nasil yapilir?

Merhaba. 100 kg lik yuk tasimak icin 4 adet 25 kg / cm kapasiteli reduktorlu dc motor kullanmak yeterli olur mu ? Olursa 4 motoru ayni anda surecek hangi karti tavsiye edersiniz ?

Yada 2 adet 50 kg / cm lik dc motor bulabilirmiyim piyasada ? Keza robotistan.com da yoktu.

Ayrica bunlardan da guclu motorlar bulabilirmiyiz piyasadan ?

Merhabalar,
Kullandığınız motorları atarsanız motorlara göre sürücü önerebilirim :smiley:

Merhaba Huseyin

Benim amacim suan olayi anlamak. Yani mevzuyu anladiktan sonra baska yerlerde baska motorlar kullanabilirim.

Anlamak istedigim su,

Linkini verdigim motor reduktor kullanilmis 15 kg / cm tork gucunde 60 rpm devrinde bir motor. Ben bu motordan 4 adet alsam 4 ceker bir arac yapsam uzerine koyacagim yukun 60 kg olmasi halinde bu yuku bu arac kaldirir mi ? Yani uzerinde 60 kg yuk var iken yine tum motorlardan 60 rpm devrini alabilirmiyim ?

Ayrica motor suruculerine bakiyorum genelde L298 motor suruculeri kullaniliyorlar fakat bunlar ayni anda 2 motor surmek icin kullanisli. Fakat ben ayni anda 4 motor surmek istiyorum. İki tane L298 kulanmami mi onerirsiniz ?

Ayni anda 4 motor surebilen motor surucu kartlarini arar iken aklima dronelar geldi cunku onlarda da ayni anda 4 motor birden calismasi lazim. Ama bambaska bir dunyanin icine girdim :slight_smile: burda da esc ler ile motor suruluyormus. Fircasiz motor ile ilgili sormak istedigim de robotistan.com da fircasiz motorlarin tork degerleri yazmiyor. bu motorlarda cok yuksek hiz degerleri var fakat tork guc gerektiren yerlerde kullanildigina da rastlamadim. Ogrenmek istedigim bu motorlari tork istedigimiz yerlerde kullanabilirmiyiz ? Kullanabiliyorsak nasil ? Reduktorle mi ? Reduktoru biz yapabilir miyiz ?

İlginiz icin simdiden tesekkurler.

Merakim ilgim cok var fakat direk sorup ogrenebilecegimiz yerler cok kisitli. Bilen de az. Buralara yazip sizlerden cevap beklemek disinda herhangi bir care bulamiyoruz kusura bakmayin.

Tekrar merhabalar,
Demek istediğinizi anladım şu şekilde söyliyiim mesela linkteki motor için 60kgyük için aracın toplam ağırlığı olması gerekiyor ve 60kg yaparsanız araç çok yavaş gidecektir. Bunun için aracın arğırlığını kaldırılabilen toplam ağırlıkdan biraz daha az yapmaya çalışırsanız iyi bu motorlar dediğiniz gibi L298 kullanıyor isterseniz 4 motoru birlikte sürebilirsiniz. Aşağıya bıraktığım örneği inceleyebilirsiniz. tabi bu motorlar çok küçük motorlar projenizde yeterli olmayacağını düşünüyorum biraz daha büyük ve güçlü motorlar tercih edebilirsiniz.

Merhaba

örnek göremedim gönderdiğiniz yazıda. Motor performanslarının çok enteresan teknik özellikleri var.

Mesela;

bu linkte ki motorun capı 25mm olmasına rağmen ve daha buyuk olmasına ragmen,

kendisinin yarı çapında(12mm) olan şu ürün

hemde 6V gerilimde daha düşük amper ile diğer üründen 3 katı tork sağlayabiliyor !!! Daha az enerji ile daha yüksek güç verebilmesinin yanında ayrıca fiyatı da sadece 5 te biri !! bu nasıl mümkün ? atladığım veya görmediğim şey ne ?

Bana daha yüksek kapasiteli motorlar kullanmamı tavsiye etmişsiniz. Bu yazdıklarım doğrultusunda güçlü dediğiniz motoru seçerken neye nasıl dikkat etmeliyim ?

Merhabalar. Motorun 25kg/cm olması 25kg kilo taşıyabileceği anlamına gelmez. 1cm²’ye 25kg uygular demek. Aracın hızı, kaldırabileceği kütleyi hesaplamak basit bir formül ile gerçekleşmez. Bu kaynaktan faydalanmanızı öneririm. Çünkü konu ve formüller çok uzun hepsini buraya yazmam uzun sürecektir. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face: