Akıllı Priz Projesi

Selam gençler,
Enson videosunu yapıp düzenlediğim projenin adımlarını ve videoda görünmeyen detaylarını burada paylaşmak istiyorum. Lütfen siz de proje hakkındaki tüm sorularınızı burada sorunuz.Hepsini cevapladığım bir SSS kısmı gibi olsun istiyorum cevaplar :slight_smile:

Öncelikle Projenin temelde çalışma mantığından bahsedeyim.
Nodemcu ile internete bağlanıp Blynk uygulamasıyla pinleri kontrol ediyoruz.Burası hiç bilmeyen birine “bunlarda ne ?” dedirtebilir fakat en basit düzeyde bilgisi olan biri bile adım adım projeyi kurabilir
Bu arada unutmadan söyleyeyim BU PROJE YÜKSEK VOLTAJ İÇERMEKTEDİR VE BAŞLAMDAN EKSTRA ÖNLEMLER ALMANIZ GEREKİR

Artık hazırız. ilk olarak şuraya bir devre şeması bırakıyorum ben 4 priz için yaptım siz süreceğiniz role sayısına bağlı olarak bunu artırıp azaltabilirsiniz.

Ve en kritik konu Nodemcu ile Blynk Kurulumu bunu da size resimlerle adım adım anlatacağım daha doğrusu ben değil @Yasintascioglu (Yasin Taşçıoğlundan) alıntı :slight_smile:

Blynk Kurulumu ve Diğer tüm bağlantıları yaptıysanız proje sorunsuz çalışacaktır.
İpuçları(eğer tuşa bastığınızda role açılmak yerine kapanıyorsa yani ters çalışıyorsa bunu blynk ayrlarından input değerini terse çevirerek giderebilirsin)
Ben ekstra olarak buton eklediğimden 2 tane 4lü headerı birbirine paralel bağladım ve hem tuşla hem de nodemcu ile kontrol edebildim

Bide unutmadan ilk defa bu projede kullandığım bir arkadaş var 220v 5v dönüştürme işlemi yapıyor kendisi. Yıllardır evdeki adaptörleri sökmekten bıkmıştım bu ürünü o yüzden çok sevdim linkin aşağıya bırakıyorum adaptörlere göre fiyatı oldukça makul kesinlikle bir kaç tane alıp atölyenize koyun derim linki şurada : Buy AC-DC 5V 700mA 3.5W Power Supply with cheap price

Proje hakkında kalan detayları soru cevaplarla aşağıda devam ettiririz diye umuyorum :slight_smile:
AA bide unutmadan videosu burada bunu da bi izleyip like atarsınız artık :slight_smile:

#Üretmeye Devam

3 Beğeni

Bu şemaya göre bağlantıları yaptım ancak roleden hiç ses gelmedi. Ben de roleyi geri gönderdim. Yenisi gelince bir kez daha deneyeceğiz artık.

Merhaba iyi günler. Proje ile ilgili aklıma takılan birden fazla nokta var. Röle-Priz bağlantılarını yaparken dışarıdan kablo eki yapıyor muyuz yoksa 3’lü prizin kendi kabloları yeterli mi ? Şemaya bakarak anlamak ve görsele bakarak anlamakta zorlandım yardımcı olabilir misiniz acaba ?

merhabalar nasıl kodu aktardınız bende nodemcu gözükmüyor blynk te

TÜBİTAK ta yaptık. Çok ilgi görmüştü. TÜBİTAK güya bilim ama kuş evi vardı. Çok saçmaaa

Problem rolede değil. Voltaj düşürücü olarak kullandığınız ufak devre (resimde en soldaki) yeteri kadar akım üretemiyor. 2 Role için yeterli olabilir belki ama tüm roleleri aynı anda açıp kapatmak sorun olabilir. Aynı problemle bende karşılaşmıştım. Devreden o parçayı söküp 2 Amperlik bir telefon şarj aleti adaptörü kullandım. Sorun çözüldü.

merhabalar bu projeyi yaptım ama nodemcum sürekli güç kesiyor

Daha yüksek amperli bir güç kaynağı ile dener misiniz? Yani mesala 5V/2A

Güç Kaynağı Modülü AC-DC Voltaj Regülatörü 220V A bu güç kaynağını kullandım

Linki varsa atar mısınız? Hangi modül bilmiyorum çünkü