Akıllı Priz Projesi

Selam gençler,
Enson videosunu yapıp düzenlediğim projenin adımlarını ve videoda görünmeyen detaylarını burada paylaşmak istiyorum. Lütfen siz de proje hakkındaki tüm sorularınızı burada sorunuz.Hepsini cevapladığım bir SSS kısmı gibi olsun istiyorum cevaplar :slight_smile:

Öncelikle Projenin temelde çalışma mantığından bahsedeyim.
Nodemcu ile internete bağlanıp Blynk uygulamasıyla pinleri kontrol ediyoruz.Burası hiç bilmeyen birine “bunlarda ne ?” dedirtebilir fakat en basit düzeyde bilgisi olan biri bile adım adım projeyi kurabilir
Bu arada unutmadan söyleyeyim BU PROJE YÜKSEK VOLTAJ İÇERMEKTEDİR VE BAŞLAMDAN EKSTRA ÖNLEMLER ALMANIZ GEREKİR

Artık hazırız. ilk olarak şuraya bir devre şeması bırakıyorum ben 4 priz için yaptım siz süreceğiniz role sayısına bağlı olarak bunu artırıp azaltabilirsiniz.

Ve en kritik konu Nodemcu ile Blynk Kurulumu bunu da size resimlerle adım adım anlatacağım daha doğrusu ben değil @Yasintascioglu (Yasin Taşçıoğlundan) alıntı :slight_smile:

Blynk Kurulumu ve Diğer tüm bağlantıları yaptıysanız proje sorunsuz çalışacaktır.
İpuçları(eğer tuşa bastığınızda role açılmak yerine kapanıyorsa yani ters çalışıyorsa bunu blynk ayrlarından input değerini terse çevirerek giderebilirsin)
Ben ekstra olarak buton eklediğimden 2 tane 4lü headerı birbirine paralel bağladım ve hem tuşla hem de nodemcu ile kontrol edebildim

Bide unutmadan ilk defa bu projede kullandığım bir arkadaş var 220v 5v dönüştürme işlemi yapıyor kendisi. Yıllardır evdeki adaptörleri sökmekten bıkmıştım bu ürünü o yüzden çok sevdim linkin aşağıya bırakıyorum adaptörlere göre fiyatı oldukça makul kesinlikle bir kaç tane alıp atölyenize koyun derim linki şurada : AC220V-DC5V Dönüştürücü, 5V-700mA Satın Al | Robotistan.com

Proje hakkında kalan detayları soru cevaplarla aşağıda devam ettiririz diye umuyorum :slight_smile:
AA bide unutmadan videosu burada bunu da bi izleyip like atarsınız artık :slight_smile:

#Üretmeye Devam

3 Beğeni

Bu şemaya göre bağlantıları yaptım ancak roleden hiç ses gelmedi. Ben de roleyi geri gönderdim. Yenisi gelince bir kez daha deneyeceğiz artık.