Akvaryum için Gün Simülatörü Nasıl Yapabilirim?

Merhaba deniz akvaryumum için gün simülasyonu yapmak istiyorum. Basitçe şöyle olacak. 1-3 w tan oluşan 45 adet ledim var bu ledleri gün doğuş ve batış saatine göre gruplar halinde yakıp söndüemek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

1 Beğeni

Merhabalar,
Ledler kaç voltla çalışıyor? Ona göre mosfet seçimi yapalım. :slightly_smiling_face:

Merhaba ledler toplamda 72w olacak ve tesimdeki adaptörle çalıştırıyorum

Adaptörün 220 girişine röle takarak çalıştırabiliriz. 12saat ledler açık 12 saat ledler kapalı şeklinde. Dediğim şekilde yaparsak kodlar böyle olur; Tabi RTC saat modülü de eklenebilir. Arduinoyu akşam çalıştırırsınız o şekilde döngüye sonsuza kadar girer tahmin ediyorum. İyi günler. :slightly_smiling_face:

int role=3; //role pinimizi belirledik
void setup() {
 pinMode(role, OUTPUT);
}

void loop() {
 digitalWrite(role, LOW); // ledi kapat
 delay(43200000); //12 saat bekle
 digitalWrite(role, HIGH); // ledi aç
 delay(43200000); // 12 saat bekle
}

Öncelikle cevap için teşekkürler. Sanırım yanlış anlattım. Yapmak istediğim bir günü taklit etmek. Sabah 06:00 dan 12:00 a kadar ledler parça parça yanacak 12:00 dan 19:00 a kadar sırasıyla sönecek. Gündüz ve gece gibi. Bu işlemi manuel belirlediğim ledleri yakıp söndürerek yapabilirim, zaman modülü koyup gün doğumu ve gün batımına göre ayarlayabilirim yada tüm ledleri dimmer olarak yakıp söndürebilirim.

Ledlerin fotoğrafını atarmısınız özellikle pin kısmını.

Peki anot ve katotları ortak mı? :grinning_face_with_smiling_eyes:

evet ortak ama 2 şekilde yapmayı düşünüyorum. 1- 3 adet pcb yi ayrı ayrı 3 role ile çalıştırmak 2- ledleri manuel olarak 3 erli gruplara bölerek ayırma 3- tüm ledleri seri bağlayarak dimerli çalıştırmak.

Tamam şu şekilde 3 adet pcb yi ayrı ayrı rölelerle sabah 7 de bir tane öğlen hepsi akşam bir tanesi şeklinde yapabilirz.

gereken malzemeler nelerdir ve kodu nasıl yazabilirim.

3 adet röle ve 1 adet Arduino lazım ayrıca birazda kablo lazım kodu biraz sonra atıcağım. :grinning_face_with_smiling_eyes:

Teşekkür ederim. Dimmerli olsa süper olacaktı. :slight_smile:

Zaten dimmer mantığında olucak ama biraz dijital :grinning_face_with_smiling_eyes:

LightSpect M4 Smart Akvaryum Led Aydınlatma Tanitim Videosu - YouTube

Kodlarda bu şekilde:

int role1 = 3; //Röle pinlerimizi ayarladık
int role2 = 4;
int role3 = 5; 
void setup() {
 pinMode(role1, OUTPUT);
 pinMode(role2, OUTPUT);
 pinMode(role3, OUTPUT);
}

void loop() {
 digitalWrite(role1, HIGH); // ledi kapat
 digitalWrite(role2,LOW);
 digitalWrite(role3,LOW)
 delay(43200000); //12 saat bekle
 digitalWrite(role1, HIGH); // ledi aç
 digitalWrite(role2,HIGH);
 digitalWrite(role3,HIGH);
 delay(43200000); // 12 saat bekle 
 digitalWrite(role1,LOW);
 digitalWrite(role2,LOW);
 digitalWrite(role3,HIGH);
}

Videodaki gibi benim 3 pcb yi 3 kanal olarak düşünürsem. Sabah 07:00 da birinci kanal %1 dim ile yanıp %100 e kadar çıkacak 12:00 da 3 kanal %100 dim de yanacak ve akşam 19:00 da kapanacak

O şekilde bir ayarlamayı yapmak için sürücüye ihtiyacımız var @ElectroHands elektronik konusunda benden daha başarılı o yardımcı olacaktır.

Teşekkür ederim Bunu bir deneyeceğim. :slight_smile:

Tamamdır yardımcı olmaya çalışacağım. :slightly_smiling_face: Ledler 2 parça mı olacak yoksa tek parça mı? Ona göre mosfetleri ayarlayacağım.