Akvaryum için Gün Simülatörü Nasıl Yapabilirim?

Ledler seri olarak bağlı, ledlerin çoğu 1w bazıları 3w ayrı ayrı watt değerine ihtiyacınız var mı? Toplam W değerine ihtiyacınız var mı? Kullandığım led driverde 86V Teşekkürler…

Ledleri paralel bağlarsanız daha mantıklı olucaktır. ledlerin tanesi kaç volt?

Çoğu 1 w baZıları 3w paralelde ışık gücü kaybolabilir power led
resim

Tamam bunlar normal 3V’lik ledlerdir. Bence ya hepsini paralel bağla ya da 4 seri bağlayarak 12V led elde et bu 4lü gruplarıda paralel bağla 12v beslersin. Hem 12v adaptör bulunması kolay olur.

Bir deneyeceğim ama ledleri aldığım yer seri bağlamaşısın ve şed driver kullanmalısın demişti. Üst cevapta paylaştığım adaptörüde beraberinde almıştım.

Bu ledler çok ısınır galiba. Uygun olur mu bilmem. Dediğim şekilde 12V gruplar oluşturursan yaptığım devreyi ve kodları uygulayabilirsin.

Evet çok fazla ısınıyorlar. Bu sebepten aleminyum blok ve 3 fan kullanıyorum. Okuduğum forumlarda akım sınırlayıcı kullan diyorlar ama bilgim yok. Sizin dediğiniz gibi paralel gruplarıdeneyeceğim. 12 V değilde daha yüksek V için devre ve kod haxırlanabilir mi? Teşekkürler emeğinize sağlık.

IRFZ44n max 55V mosfete verebiliriz ama mosfetin sınırlarını aşmamamız gerekiyor çünkü ısınır. Aslında mosfetin değerinden daha yüksek gerilimle modülasyona sokmak mümkün ama çok karmaşık devreler gerektiriyor. Onun için 12V ye ledleri ayarlarsanız hem devre karmaşık olmaz hem mosfet sınırlarını aşmaz hem de beslemesi daha kolay olur. :slightly_smiling_face:

Aslında IRF540 da kullanabilirsiniz o 100V ye kadar destekliyor. Şemada bi değişiklik yok. Büyük ihtimalle IRF540 işinizi görebilir 80V için ikisinide alırsın duruma göre ayarlarsın.

Çok teşekkür ederim sonuçları bildireceğim.iyi akşamlar…

Rica ederim. 80V ile yapacaksan araya bc547 de giriyor haberin olsun. 12v daha kolay olur yani senin için. İyi akşamlar. :slightly_smiling_face:

Fotoğraflarını da görmek isteriz! Lütfen proje ilerlemeye başladığında bizimle paylaş daha yakından takip edebilelim. :slight_smile:

Power ledleri pcb lere monte ettim alt taraflarına termal macın sürdüm

Aleminyum blok soğutması için 3 adet fan bağladım
resim resim

1 Beğeni

Ledler nihayet yandı :grinning:

1 Beğeni

Ledlerin üzerine 60 derecelik mercekleri taktım
resim resim

1 Beğeni

Sırada devre kurması var ama nasıl bağlayacağım bilemedim :grinning:image

1 Beğeni

İlk başta jumper kablolarla bağla, mosfete soğutucuyu tak, mosfeti ledlere lehimle ve deneme yap daha sonra delikli plakete yerleştirirsin. RTC’nin saatini ayarlamayı da unutma. :slightly_smiling_face:

Rtc vcc yi nereye bağlayacaktım.