Arduino ekipmanları

merhaba ben arduino ile araba çakarı yapmak istiyorum bunu yaptım ama bu projeyi arabaya yerleştirdiğimde aküden enerji almam gerekiyor ama bu seferde arduino yanacağı için akü ile arduino arasına volt azaltıcı(regülatör) koysam olur mu ve regülatördeki voltaj ayarlamasını yaparken kaça ayarladığımı nasıl anlayabilirim multimetre ile ölçebilir miyim?

Robotistan’dan satın alabileceğiniz LM2596 voltaj regülatörünü kullanabilirsiniz diye düşünüyorum regülatörün + çıkşından arduinonun vin pinine bağlantı sağlayıp kullanabilirsiniz.

2 Beğeni

yardımınız için teşekkür ederim

Rica ederim proje bitince fotoğraflarını isteriz :grinning_face_with_smiling_eyes:

Merhaba. İsterseniz Hüseyin kardeşimizin dediği LM2596 devresini kulanabilirsiniz yada LM7805 voltaj regületöründen 5V sabit çıkış alabilirsiniz. 7V-35V arası giriş gerilimi verebilirsiniz. Soğutucu kullandığınızda 1A çıkış alabilirsiniz. Zaten çok isinan bir regülatör değil küçük bir soğutucu taksanız işinizi görücektir. image image
Ne olur ne olmaz uyarıyım yanlış bilmiyorsam kamu araçları dahil diğer araçlarda çakar kullanmak yasak.

Selamlar.

Yapacağınız sisteme göre LED’lerin gerilimini ayarlarsanız akımda sorun çıkarmayacaktır. :white_check_mark:

LED’lere 3V 100A veya 3V 1A verebilirsiniz, yalnızca kullandıkları kadar akım çekerler fakat akü veya güç kaynağı tarafından dengesiz veya anlık gerilim yükselmesi gibi bir durum olabilir. Bu durumu pasifleştirmek için o gerilim değerinden biraz daha büyük bir gerilime sahip ve kapasitesi (F, uF, nF) iyi hesaplanmış kutuplu elektrolitik kondansatör kullanmanızı tavsiye ederim. :warning:

Bununla beraber LED gruplarına direnç bağlamayı da lütfen unutmayın.

Yine bir sorunuz olursa buralardayım. İyi çalışmalar dilerim! :raising_hand_man:t2: