Arduino Gücünü Kesince Pilden Güç Gitmesi

Arkadaşlar merhaba, okul projem için “Potansiyometre ile Kontrol Edilen Step Motor” yapıyorum. Kurduğum devre şekildeki gibi (piller 9V değil,1.5V’luk 4 adet pil). Step motora gücü direkt Arduinodan verince step motor yavaş döndüğü için fotoğraftaki devrede olduğu gibi 4 tane 1.5V’luk Duracell pil ile step motora harici güç verdim ve gayet iyi döndü. Ancak Arduinoyu güçten çekince hala step motora güç gidiyor olarak gözüküyor ama motor dönmüyor. Öncelikle şunu sormak istiyorum; Bu durumda step motora güç veren piller sistem çalışmasa bile bitebilir mi? Eğer biterse Arduinoyu güçten kesince bütün devrede gücün kesilmesini nasıl sağlarım? Bu projeyi ilkokullarda derste çalıştırılması için yapıyorum yani pillerin çabuk bitmemesini istiyorum. Sadece Arduinoya güç verildiğinde çalışsın, güç çıkarıldığında sistem dursun istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir?

Merhabalar,
Step motor bu şekilde sürülmemesi gerekiyor. Bunun için step motor sürücüsü var. Onun güç girişinden gerilimi beslersiniz ve arduino ile sürersiniz o şekilde dediğiniz gibi olur. Şu blogu incelemenizi öneririm. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face: