Arduino ile I2C kullanan modülleri kullanamıyorum

Kullandığım I2C içeren modülleri kullanamıyorum,aynı sorunu yaşayanlar lütfen çözümünü anlatırsa çok sevinirim.

Merhaba,
her i2c’nin farklı adresleri olur bunlar genelikle ya 0x27 ya da 0x3f dir. Bu adresleri yazarken şu komutu yazarız;

LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,20,4);

gibi yazarız. Bu dediğim adresleri deneyin biri sizde çalışması gerekir. Eğer yine çalışmazsa başka bir adres olabilir onun için bir kod atmamız gerekir eğer dediğim adresler olmadıysa lütfen belirtin. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim oldu bu adresleri değiştirerek başka I2C kullanan modülleride kullanabilirmiyim ve adresi öğrenmek için gereken kod nedir??

Rica ederim çalıştıysa ne mutlu bana :blush: i2c adresini öğrenmek için gerekli bağlantıları yapın baud ayarını 9600 yapın ve aşağıdaki kodu yükledikten sonra serial monitörde kodunuz gözükücektir.
KOD;

#include <Wire.h>

void setup()
{
Wire.begin();

Serial.begin(9600);
Serial.println("\nI2C Scanner");
}

void loop()
{
byte error, address;
int nDevices;

Serial.println("Scanning…");

nDevices = 0;
for(address = 1; address < 127; address++ )
{
// The i2c_scanner uses the return value of
// the Write.endTransmisstion to see if
// a device did acknowledge to the address.
Wire.beginTransmission(address);
error = Wire.endTransmission();

if (error == 0)
{
Serial.print("I2C device found at address 0x");
if (address<16)
Serial.print("0");
Serial.print(address,HEX);
Serial.println(" !");

nDevices++;
}
else if (error==4)
{
Serial.print("Unknow error at address 0x");
if (address<16)
Serial.print("0");
Serial.println(address,HEX);
}
}
if (nDevices == 0)
{
Serial.println("No I2C devices found\n");
}
else
{
Serial.println("done\n");
}
delay(5000); // wait 5 seconds for next scan
}
1 Beğeni

belirli bir süreden sonra yazılar bozuluyor sanırım arduino ile aralarındaki seri haberleşme devam ediyor ben yazıyı yazdırdıktan sonra haberleşmeyi durdurup yenilediğim zaman seri haberleşme başlarsa daha iyi olur bunun bir çözümü varmı?

Tam olarak anlayamadım ekran ile arduino arasındaki haberleşme mi yoksa normal seri monitör için haberleşme mi? Eğer yazılarda bozulmalar oluyorsa genelikle ekrana lehimlerken ya soğuk lehim oluşuyor ya da jumper kablolar temazsızlık yapabiliyor. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

sorun benden kaynaklıymış ben LCD ekranın türünü yanlış girmişim tekrardan teşekkür ederim(3 yıldır aynı sorunu yaşıyordum internettede çözüm bulamadım ve sonunda bu forumda bulduğum için çok mutluyum :blush: :blush:).

2 Beğeni