Arduino klon r3 ch340 chipli bilgisayar görüyor ama yazılım atılmıyor

Merhaba almış olduğum uno kartımı bilgisayar görüyor com bağlantı noktası çıkıyor fakat ide ile bağlanıp kod gönderdiğimde hatalar veriyor bir türlü kod gönderemiyorum ne yapabilirim.

Ne hatası aldığınızı yazabilir misiniz? Bu şekilde maalesef yardımcı olamıyoruz.

haklısınız avrdude ve ardınca birçok yazı olan hatalar ayrıca 2 adet ürün var elimde sağlam olanı taktığımda l ışığı yanıp sönüyor bir hareketlilik oluyor fakat arızalı dediğim ürünü taktığımda bilgisayar görüyor ama l ışığı yanıp sönmüyor program atarkende yanıp sönmüyor hiç bir tepki vermiyor.

Merhaba,
L ışığı yanıp yanmaması kartın bozuk olup olmadığını göstermez. Ledin yanıp sönen kartta büyük ihtimal blink kodu olduğundan böyle bir tepki veriyor. Kodları atın orada bir sorun olabilir. :slightly_smiling_face:

Bozuk olduğunu düşündüğünüz kartı bilgisayarınıza bağlayıp CH340ı silip tekrar kurmayı deneyebilirmisiniz?

açıkcası hepsini yaptım bilgisayara takınca l ve on ışığı sadece kırmızı yanıyor diğerleri hiç bir işlem yapmıyor

hatalar

Arduino:1.8.13 (Windows 10), Kart:"Arduino Uno"

Çalışmanız programın 766 bayt (2 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.

Global değişkenler belleğin 9 byte kadarını  (0%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2039 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.

Taslak yüklenirken bir hata oluştu

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x64

avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x64

avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x64

avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x64

avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x64

avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x64

avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x64

avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x64

avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x64

avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x64

This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
option enabled in File -> Preferences.

RX ve TX ışıkları normalde yanmaz. Bunlar seri haberleşen modüller varsa yanar.(bluetooth vb.). Peki programı silip tekrar kurmayı denediniz mi?

Kartınızla iletişim kuramadığını belirtmiş. Kartı doğru seçtiğinizden eminseniz CH340ı silip tekrar kurduysanız. Kablonun çalışırlığından eminseniz. IDE’yi silip tekrar yüklediyseniz ve bunlara rağmen çalışmıyorsa kartınızda sorun olabilir.

1 Beğeni

Ve bu çalışmadığını düşündüğünüz arduino’yu başka bir cihazda deneme ihtimaliniz var mı ? Mesela telefona otg kablosu vasıtasıyla bağlayıp deneyebilir misiniz.(Gerekli arduino programcısını indirmeniz gerekiyor)

dediklerinizin tamamını denedim bir tek telefonla olan haric o yok elimde . bu arada başka bir uno ile bağlayarak resetleme işlemi gibi bir durum var bu işe yararmı veya nasıl yapmalıyım.

Evet tekrar bootloader atma durumu olabilir isterseniz deneyebilirsiniz. :smiley:

Arduino as ISP & Bootloader Yükleme (Anında Çalışan ARDUİNO) #7 - YouTube bu işinizi görebilir.

bu tip videoların hepsi normal şartlar ile iligli yani bootu sen silecek sonra geri koyacan benim bahsettiğim olay çok farklı bir çok ülkenin sitesini araştırdım ama henüz klonlar için detaylı bir veriye ulaşamadım videodakini yapmak 1dk lık iş ama o çözüm değil sadece projelerde bilinmesi gereken bir durum. gerçekten bu sorunu çözebilirsem iyi olacak zaman bulursam karaköyden 328p smd chip alıcam ve değiştirip deneyeceğim chipten olabilir gibi geliyor bana .

Muhtemelen chipi değiştirmeniz işe yarayacaktır eğer gerekli ekipmanlara sahipseniz.

bu yeni projem arkadaşlar 3 eksen manuel kontrol.

Bu Projenizi Maker Günlükleri Kategorisi Altında Paylaşır Mısınız? İlgi Göreceğine Eminim :slight_smile: .Ve Çözüme Kavuşmuşsanız Konuyu Çözüldü Olarak İşaretlerseniz Güzel Olur :slight_smile:

tamam necati bey paylaşırım diğer konu dediğim gibi işlemci değişecek bir ara karaköye gidince bir kaç 328 entegre alacağım. çözüldü işaretini göremedim.

Çözüldü seçeneğini 328p smd chip mesajınızın altına gelip tik işaretine basarak işaretleyebilirsiniz. :slight_smile: