Arduino Olmadan

Sadece karanlıkta yanan ve parlaklığı ayarlanabilen led yapılabilir mi?
Kullanacağım led rgb ama ben sadece beyaz olarak kullanmak istiyorum.

Eveti yapılabilir. Işık parlaklığını ayarlamak için bir potansiyometrenin orta bacağına güç kaynağından gelen artı kablosunu ledin artı ucuna, sol veya sağ bacağına ise ledin eksi ucuna bağlayın. Bunu yaptığınız zaman parlaklığı ayarlanabilir bir led yapmış olacaksınız.
Karanlıkta yanmasını sağlamanız için ise sadece sensörü kullanmanız yetmez. Çünkü LDR ışık gördüğü zaman değer veriyor, yani aslında karanlığı değil aydınlığı görüyor. Ledin karanlıkta yanabilmesi için bir transistör kullanarak bu durumu tersine çevirmeniz lazım. İnternette ldr ile karanlıkta yanan led devrelerini araştırabilirsiniz

2 Beğeni

Merhaba,
Devre şemasını çizdiğim şekilde devreyi kurarsanız arduinosuz ldr ile RGB LED kontrol edebileceksiniz. Potansiyometre 10K civarında ve dirençte 120k değerinde.

2 Beğeni

Benim ledin eksisi ortak ama. (50 karakteri gecmek icin bunu yazdım :))

Benim çizdiğim devrede zaten katot ortak yani eksi ortak :smiley: .

1 Beğeni

Mosfetin sol bacağı sinyalin verileceği bacak orta bacağı yükün eksisine sağ bacağı güç kaynağının eksisine bağladınız. 120k direnç kullanarak 12 voltu 5 e düşürdünüz potansiyometre ve ldr kullanarak 5 voltu değiştirilebilir hale getirdiniz. Doğrumu anlamışım :slight_smile:

Evet ona benzer bir şeyler yaptım :upside_down_face: .

1 Beğeni