Arduino: "Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor" Hatası Nasıl Düzeltilir?

Merhabalar, bu gün Arduino kartına kod yüklerken bir hata ile karşılaştım. Hata “Taslak yüklenemedi.” tarzından bir şeydi. Her ne kadar bilgisayarımı baştan açıp kapatsamda, Arduino’nun com portunuda değiştirsemde bir türlü çözüm bulamadım. Eğer aranızda hatanın neden çıktığını belirtebilecek veya hatayı düzeltebilecek biri varsa lütfen yardım edin.

Hata mesajı aşağıdaki gibidir.:arrow_down::arrow_down::arrow_down:

Arduino:1.8.13 (Windows Store 1.8.42.0) (Windows 10), Kart:"Arduino Uno"

Çalışmanız programın 2292 bayt (7 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.

Global değişkenler belleğin 59 byte kadarını  (2%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 1989 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.

Taslak yüklenirken bir hata oluştu

avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM3": Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.

This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
option enabled in File -> Preferences.

Kodda aşağıdaki gibidir.:arrow_down::arrow_down::arrow_down:

#include <Servo.h>

Servo robotsagalt;
Servo robotsolalt;
Servo robotsagust;
Servo robotsolust;

int buton = 8;

void setup() {
robotsagust.attach(4);
robotsolust.attach(5);
robotsagalt.attach(6);
robotsolalt.attach(7);
}

void loop() {
if (digitalRead(buton)==1){
robotsagalt.write(0);
robotsolalt.write(0);
robotsagust.write(90);
robotsolust.write(90);
delay(100);
robotsagalt.write(0);
robotsolalt.write(0);
robotsagust.write(30);
robotsolust.write(30);
}
else{
robotsagalt.write(0);
robotsolalt.write(0);
robotsagust.write(90);
robotsolust.write(90);
}
}

Son olarak sizden ricam kodu kendi Arduino kartınıza yükleyip benim gibi hata alıp almadığınızı yazabilirmisiniz?

:sunflower::butterfly:Herkese iyi günler.:sunflower::butterfly:

Merhaba,
Kodu kendi arduinoma yüklemeyi denedim ve oldu. Size önerim;

• IDE’yi güncelleyin.
  • Arduinonun tx ve rx pinlerine bir şey bağlı olmadığına emin olun.
  • Kablo değiştirin.
  • Başka bir arduinoda deneyin.
  • IDE’yi komple silip tekrar yükleyin.
    Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:
1 Beğeni

Birdahakine benim düzenlediğim gibi yazarsanız daha estetik görünecektir :smiley:

1 Beğeni

Öneri için teşekkür ederim fakat ben bu şekilde yazmaya çalıştım fakat yapamadım. Yinede düzenlediğiniz için teşekkürler.:slightly_smiling_face:

Öneri için teşekkürler.:slightly_smiling_face:

Rica ederim kodu yapıştırdıktan sonra kodu seçip yukarıdaki kod bloğu kısmına tıkladığınız zaman olucaktır :+1:

1 Beğeni

Anlattığınız için teşekkürler. Bir sonrakinde kodları böyle yazacağım. :slightly_smiling_face:

Arduinon bozuk olabilir yada (En şüphelendiğim kısım) arduino ide üzerinden Araçlar> Port kısmından ve Araçlar>Kart kısmından doğru portu ve arduino kart türünü seçtiğinizden emin olun, gerekirse USB Kabloyu taktığınız yerleri değiştirerek deneyin

Tavsiye için teşekkür ederim. :slightly_smiling_face:

Arduinonun portunu kontrol et. Klon ise driver sil yükle.

Bir kaç çözümü var önce portları tek tek dene ve hangisinin doğru olduğunu bul ve kartın doğru olduğundan emin ol 1 ve 0 pinlerine bir şey bağlımı dikkat et arduino nu değiştir olmadı programı tamamen sil ve geri yükle