Arduino Uno Kod Yüklenmiyor

Selamlar. Daha öncesinde Arduino ile birkaç çalışma yapmış olsam da hepsi hazır kodlardı. Bende Arduino’yu öğrenmek adına ‘’ Arduino Süper Başlangıç Seti’'ni satın aldım. Lakin Uno ile bir sorun yaşıyorum. Driverlar güncel olmasına, hatta portu Arduino Ide’de görmeme rağmen karta kod yükleyemiyorum. Biraz araştırdım CH340 olduğu için driver sorunu olduğunu düşündüm ama zaten portu görüyorum. Daha önce Uno, çok yakın bir zamanda Pro Micro kullandım ama böyle bir problemle karşılaşmadım. Karta herhangi bir devre elamanı bağlı değil, statik poşedinden çıkarığım gibi bilgisayara bağladım. Kartın bozuk olma olasılığı nedir?

Arduino:1.8.14 Hourly Build 2021/04/30 05:33 (Windows 10), Kart:"Arduino Uno"

Çalışmanız programın 444 bayt (1 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.

Global değişkenler belleğin 9 byte kadarını  (0%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2039 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.

Taslak yüklenirken bir hata oluştu

avrdude: ser_open(): can't set com-state for "\\.\COM3"

This report would have more information with
     "Show verbose output during compilation"
     option enabled in File -> Preferences.

Direkt olarak “[email protected]” adresine yazabilirsiniz. Kartınız yüksek ihtimalle bozuk…

Pazar sabahı yazmıştım zaten destek ekibine, 1 saat önce de mail attılar 48 saat içerisinde dönüş yapılacağına dair. Neyse bekleyeceğiz artık. Teşekkürler bilgi için

Hangi e-posta adresinden yazmıştınız acaba? Ben bir el atayım. :upside_down_face:

[email protected] ile yazmıştım. İşleri hızlandırabilirseniz ne mutlu bana :slight_smile:

Aynı sorun bende de var. Konuya yabancıyım, ilk tecrübem. Sonuç ne oldu hocam?

Teknik destek ile görüşmelerimiz sonucu arızalı olabilecğini söylediler ve incelemek adına kendilerine kargolamamı istediler. Dönüş bekliyorum

Umarım benim sorun hallolur uzaktan da göndermeye gerek kalmaz.

Siz de aynı hatayı mı alıyorsunuz? Hata kodunuzu atabilir misiniz?

Aşağıdaki gibi.

Çalışmanız programın 924 bayt (2 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
Global değişkenler belleğin 9 byte kadarını (0%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2039 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.
Taslak yüklenirken bir hata oluştu
avrdude: ser_open(): can’t set com-state for “\.\COM3”

Benimle bire bir aynı hatayı almışsınız. Benim kart bozuk ise sizinki de bozuk gibi gözüküyor. Kartı Robotistan’dan aldıysanız, yukarda Resul Beyin bahsettiği gibi destek mailine mesaj atıp iletişime geçin geç olmadan.

dün teslim aldım fakat [email protected] adresine e-posta atmıştım teknik destek için. destek olan adrese de sorunu bir yazayım o zaman. siz görüşmeler sonrasında arızalı olduğunu söyleyince o görüşmelerde benimki çözülür diye düşünmüştüm :frowning:

ft232r driverını yüklemem söylendi destekten. sorun ortadan kalktı.

Yaklaşık 10 farklı driver ve sürümlerini denedim sorun benden mi kaynaklı eksik bir şeyler mi var diye, kartın arızasını tespit için gönderdim çözümü şimdi bulundu. Üstelik 1.5 haftadır dönüş yapılmadı servisten. Bu da bizim şanssızlığımızmış. Neyse size geçmiş olsun bari :slight_smile:

Sizinki de en kısa zamanda hallolur umarım. Bu sürücüyü yükleme tavsiyesi vermemişler miydi size?

Birkaç soru soruldu, birkaç farklı CH340 sürücü tavsiyesi verildi ama FT232R ile ilgili bir tavsiyede kimse bulunmadı.

Sizin durumunuz biraz talihsiz bir durum olmuş. Gönder, bekle, yorar insanı da.

Selamlar. :raising_hand_man:t2:

FT232R sürücüsü her karta uyumlu olmuyor. Genelde bunu öneriyoruz fakat sorun çözülmediği takdirde ürünü tarafımıza kabul ediyoruz. Eğer kartta bir sorun yoksa yenisini gönderiyor ve sizlere haber veriyoruz.

Bir sorunuz olursa “[email protected]” adresinden bana ulaşabilirsiniz. :upside_down_face:

Kart, kargoda dağıtıma çıkmış. Muhtemelen akşam saatlerinde elime ulaşmış ve FT232R sürücüsü ile deneme yapmış sonuçları paylaşıyor olurum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eğer olmazsa FT232R sürücüsünü yüklemeyi deneyebilirsiniz, yine olmazsa farklı önerileri sizlere aktaracağım.