Basıda ölçü tutmaması

Merhaba ender 3 v2 yazıcım var baskı alırken çizim ve ölçülerde uyuşmazlık var. Ya az yada fazla geliyor ölçü. Basit bir silindir bastırmak istiyorum takılacağı yere ya gevşek oluyor yada hiç girmiyor. Kullandığım filament esun pla+. Bu sorunu nasıl düzeltebilirm.

Curadan ölçüleri artırıncada yine tutturamıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=2vWH3XJYpG0 .bu video yardımcı olabilir. belki curanın duvarlar bölümündeki ayarlardan delik yatay büyüme ayarından da olabilir.

Yarın bakayım duruma göre yazarım çift dişli ekstruderda aldım onu takmadım daha acaba benim orjinal plastik olandan mı oluyor diye aklıma takıldı oda

Ben bu konuya ciddi sekilde kafaya taktigim icin birkac satir yazmak isterim. Oncelikle printer ayarlari vs den once ayarin sabitlenecegi filamenti iyi secmek lazim. Ben butun ayarlarimi BASF filamentin siyah rengine gore yaptim. İlk once baski sicakligi tabla sicakligi vs konularda emin olmak gerekiyor. Arkasindan printerin tum ayarlarini gozden gecirmek ve e step ayarlari dahil herseyi bastan yapmak gerekiyor.

Buradaki sikinti su. Printer in Ender veya Ultimaker olmasi birsey fark ettirmiyor. Filament degistigi an tum ayarlar iptal oluyor hassas kalibrasyon maalesef gidiyor.

Ben cozumu teknik baskıları veya hassasiyet gerektirenleri hep ayni filament ile aliyorum.

20mm lik bir baskida alabildigim en iyi cozunurluk 20,05 seviyesinde filament degisikligi ile bu deger ,1 yerine neredeyse 1mm seviyesine yaklasabiliyor

1 Beğeni

Filament değiştiği an tüm kalibrasyonun bozulması benim çok sinirimi bozuyor. Sürekli farklı markaları ve renkleri denemek istediğimden dolayı da hassas baskılar almam çok zorlaşıyor.

Buna çözüm olarak geçenlerde şu şekilde bir şey yapmayı denedim;

• Çok sık baskı aldığım bir kaç filament için tekrar kalibrasyon yaparak hepsinin tüm eksenler için olan steps per mm değerini aşağıda ki gibi not ettim (değerleri örnek olsun diye salladım);

Extruder -> 107.4
X Axis -> 84.1
Y Axis -> 84.2
Z Axis -> 457.4

• Daha sonra her filament için bir metin belgesi oluşturup bu değerleri g-code formatında yazdım aşağıdaki gibi;

M92 E107.4
M92 X84.1
M92 Y84.2
M92 Z457.4

• Burada ki M92 komutu marlin için birim başına adım miktarını tanıtmayı sağlıyor.
Yani ben şimdi elimdeki her filament için bu M92 komutlarını barındıran bir metin belgesi oluşturuyorum. Daha sonra bir modeli dilimleyip gcode çıktısı elde ettikten sonra bu gcode dosyasını düzenleyip baskı başlamadan önce kullanacağım filamentin M92 komutlarını ekleyerek yazıcıya yeni değerleri tanıtmış oluyorum.

Bu şekilde farklı filamentler için daha az uğraş göstererek kalibrasyonu yenilemiş olabiliyorum. Ayrıca eğer aynı filament ile birden fazla baskı alacaksam bu M92 komutlarının altına bir de M500 komutunu ekliyorum. Böylece değerler sadece o baskı için geçerli olmuyor, eeproma kayıt ediliyor ve sonraki tüm baskılar için kayıtlı kalıyor.

Şu ana kadar baya kolaylaştırdı işimi ve mantıklı bir çözümmüş gibi geliyor bana. Tabi kalibrasyonun özenle ve kaliteli bir kumpas ile yapılması gerek yoksa pek anlamı kalmıyor. Ancak yine de işlevli gibi. Sadece tek sıkıntısı sürekli gcode dosyasını açıp düzenlemenin bir süre sonra can sıkmaya başlaması.
Bunun için de aklımda Cura için eklenti yazma fikri var. Seçilen filamente göre bu M92 komutlarını gcode dosyasına ekleyecek bir eklenti. Zaman bulursam yapmayı deneyeceğim ancak biraz uğraştıracak gibi gözüküyor

2 Beğeni

Bu iş yazılımdan anlamayan benim için baya zormuş. Kullandığım iki tane filament var esun pla+ siyah ve kırmızı başka filament kullanmadım

Hakan Bey değer çok iyiymiş benim en iyi değerim 1000x100x10 mm %100 baskıda 0.50 mm farkla basabildim. Hatta benim çizimde mi hata var diye lazerdende aynı çizimle saç kestirdim aynı ebatlarda hiç kalibrasyonsuz sanayi makinesi benim enderden daha iyi sonuç verdi :grinning:

Ahmet Bey yaptiginiz cok acayip mantikli bir is olmus. Ender icin oturup bende deneyebilirim. Yanlis animsiyor olabilirim ama filament secerken bir kod ekleyebiliyor muyduk Cura icerisinde. Ben oturup tum filamentlerimi Cura ya ekledim. Filament isisi, tabla vesaire ayarindan kurtuldum. Oturup deneyecegim bu yazdığınızı. Cok mantikli bir cozum olabilirdie dusunuyorum

1 Beğeni

Maalesef cura’da filament için özel gcode ayarı yok. O yüzden aklımda cura için eklenti yapma fikri vardı, filamentler için özel kalibrasyon ayarları girebileceğimiz bir şey yapmayı düşünüyorum. Ancak şuanlık el ile kopyala yapıştır yazarak yapılınca bile gayet güzel oluyor, sürekli kalibrasyon yapma, ayarları değiştirme derdinden kurtarıyor

Tuh ya. Filament girisi yaparken alt bolumlerde bir seyler ekleniyor diye hatirliyorum. Gcode degil demek ki

Şimdi kontrol ettim, filament için çeşitli açıklamaların yazılması içinmiş o kısım. Bir süre gcode dosyalarını manuel olarak düzenlemekle idare edeceğiz artık

1 Beğeni