Baskı Maliyeti Hesaplama

Merhabalar öncelikle, ender 3 pro yazıcım var kendi hobilerim için baskı alıyorum fakat maliyet hesaplama konusunda bir bilgim yok yani yaptığım şeyi ne kadara mal ettiğimi nasıl hesaplarım siz nasıl hesaplıyorsunuz bir baskıyı satmak istediğinizde % kaç kâr ile satıyosunuz

Merhabalar,
Ben slicer olarak cura kullanıyorum ve cura nın böyle bir özelliği var kendiniz ayarlar kısmında bu özelliği açtıktan sonra filamentin kilo fiyatını yazıyorsunuz ve slice ettiğiniz ürünün yanında fiyatı birim olarak yazıyor(5 dolar = 5 Türk Lirası) bunun kar yüzdesini siz kendiniz belirliyorsunuz mesela ben aldığım filamentin fiyatını gramına bölüp 10 kuruş ekliyorum. :smiley:

1 Beğeni

Peki yazıcının şimdi saatlik bir maliyeti var onu da dahil ediyo mu oraya

Cura’da ki özellik filament olarak maddi karşılığını gösteriyor. Saatlik maliyeti belirlemek size kalmış. Çok fazla kriter var bu konuda. Bazı satıcılar sadece elektrik masrafını katıyor, bazıları baskı sonrası işleme maliyeti katıyor, bazıları direk olarak zaman üzerinden hesaplama yapıyor. Hatta bu işi yapan şirketler model üzerinde çalışan kişi sayısını bile katıyor maliyete.

Satış yapacak iseniz fiyatı sizin belirlemeniz daha doğru olur. Kendim satış yapmıyorum ama gördüğüm kadarıyla piyasayı gerçekten çok aşağılara çeken, kilosu 60 tl olan filament ile baskı alıp gram ağırlığı üzerinden satış yapan ve ucuz satış yaptığı için tercih edilen çok kişi var. O yüzden biraz uğraş bu iş

Eğer baskı hizmeti sunmak değil de, kendi ürettiğiniz bir şeyi, örneğin bir figürü satacak iseniz filament maliyeti üzerine kendi kafanıza göre ekleme yapabilirsiniz. Yaptığınız şeyin ne kadar değerli olduğunu düşünerek

1 Beğeni

ürettiğim parçalar ile komplik ürettiğim sistemler var kasnaklı falan o yüzden sormuştum eteşşkürler

Merhaba,
Hüseyinin dediği gibi curadan da bakabilirsin veya Resul Abinin yaptığı programı kullanabilirsiniz. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:
Resul Abinin Blog Sayfası;
https://resultuzen.com.tr/projects/3dpp.html

1 Beğeni