Baskı süresi çok uzuun

baskı süresinde sıkıntı yaşıyorum yani içi boş bir kolluğun yapım süresi gerçekten neden bu kadar uzun cura programıda anlamsız bir şekilde kasıyor gerçekten bu kadar uzun sürmesi normal mi üstünde hiçbir ayar yapmadım programın desteğini atınca zaten 5-6 gün diyor

Maalesef normal. 3D baskı teknolojilerinde pek çözümü olmayan ve yakın zamanda da çözülmesi pek mümkün olmayan bir sorun baskı süresi. Her ne kadar içi boş bir kolluk olarak gözükse de bu model, yazıcının bunu basabilmesi için yüzlerce (hatta muhtemelen binlerce) katmanı tek tek baştan sona işlemesi gerekiyor. İçi boş olsa bile model çok sayıda dış duvardan ve bu dış duvarlar arasındaki dolgudan oluşuyor. Bundan dolayı baskı süresi bazen aşırı uzayabiliyor.

Baskı hızını artırabilmek, daha doğrusu optimize edebilmek için birkaç yol mevcut. Ancak baskı kalitesi ve baskı süresi ters orantılı olduğundan dolayı baskıyı hızlandırdığınız zaman baskının kalitesi bozulacak. Örneğin 0.8 mm bir nozzle alıp yazıcıya takıp katman yüksekliğini baya artırabilirsiniz, böylelikle baskının süresi yarıya iner. Ancak modelin kalitesinde gözle görülür bir düşüş olacaktır.

Baskı hızını artırabilmek için yazıcı hızını artırmayı deneyebilirsiniz. Ancak özellikle ev tipi yazıcılarda bunu yapmak baskının hatalı olmasına yol açabilir.

Eğeri ilk defa 3D yazıcı kullanıyorsanız, ki bu gönderiyi açtığınıza göre öyledir diye tahmin ediyorum, bu kadar uzun süren bir modeli basmanızı şuan tavsiye etmem. Bu kadar uzun süren ve bu kadar filament harcayan bir modeli direk basmaya kalkışmak bi tık risk almak olur.

Yine de bu modeli basmak isterseniz modeli ikiye veya üçe bölüp basabilir, daha sonra parçaları birbirlerine yapıştırabilirsiniz

2 Beğeni