Çizgi İzleyen Robot Yapımı

çizgi izleyen robot yapmak istiyorum. yardım almak istiyorum. kendi robotumu kendim yapmak v e bu robotla yarışmalara katılmam mümkün mü

Evet mümkün. Çizgi izleyen robot yapımı çok zorlu değil, hiç bilginiz olmasa bile birkaç saatinizi ayırarak birkaç günde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu linkteki aşamaları takip edebilirsiniz;

1 Beğeni

Yarışmalarda derece alman için 100Tl sadece robota vermen gerekiyor ortalama 600TL piller 300tl aletler desen kaba hesaptan düz 2000Tl ye ihtiyacın var fakat hobi olarak ahmetin atıığı gibi bir şey de yapabillirsin.

1 Beğeni

hüseyin bey mehaba… yarışmalarda açıkçası derece almak istiyorum. nasıl bir robot tasarlamamı önerirsiniz. yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle bu kategoride 3yıl çalıştım ve en önemli şeyin yazılım olduğunu anladım öncelikle bu konu için bana mailden yazabilirsin([email protected]) elimde olan kodları bulmaya çalışaçağım sonra malzemelere geçelim:

Anakart: TürkRobokit Robot Kartı Satın Al 238,42 TL | Robotzade.com
Motor: Force-Up 12V 4000Rpm Dc Motor Satın Al 152,59 TL | Robotzade.com
Tekerlek: Bond Silikon Tekerlek Seti Satın Al 76,29 TL | Robotzade.com
Engel sensörü: MZ80 Cisim Sensörü - 80cm Menzilli Kızılötesi Sensör Satın Al 52,45 TL | Robotzade.com
Sensör Aparatı: MZ80 Kızılötesi Sensör Aparatı - Sensör Tutucu Satın Al 7,15 TL | Robotzade.com
Çizgi izleyen sensörü: QTR-8RC Kızılötesi Sensör - Dijital Satın Al 76,29 TL | Robotzade.com
Mini sarhoş tekerlek: Mini Sarhoş Teker Plastik - 2 Adet Satın Al 7,63 TL | Robotzade.com
Toplam: 720

Ondan sonra gelelim pil ve pil ürünlerine:
pil:11.1v 1800mAh 75V Lipo Pil Satın Al 381,47 TL | Robotzade.com
Bu pilden 2-3 tane almanı öneririm bütçene göre
pil şarj aleti: iMAX B6AC Adaptörlü Profesyonel Lipo Şarj Aleti Satın Al 429,15 TL | Robotzade.com
ve pil çantası: Lipo Pil Yanmaz Koruma Çantası - Lipo Safe Bag (23x30cm) Satın Al 104,90 TL | Robotzade.com
ve yanında bundan da yedek alırsan iyi olur:XT60 Erkek Lipo Pil Kablosu - 12AWG Satın Al 43,39 TL | Robotzade.com

burasıda ortalama: 1000Tl

Şimdi gelelim bunları yaparken ihtiyacın olan şeylere:
Pist denemek için evde mutlaka bir pistin olsun:Çizgi İzleyen Robot Pisti 100cmx50cm Tabaka X 6 Adet Fiyatı Satın Al 247,80 TL | Robotzade.com
ve onun yanında havya lehim gibi diğer basit şeyler istersen onlarıda atabilirim.

teşekkür ederim Hüseyin Bey. mail ile ulaşırım size.

Fakat tabi ki de bunları yapıp derece alamama imkanınızda var bu size bağlı :grinning_face_with_smiling_eyes: