Creality Ender-3 S1 yapışma sorunu

Creality Ender-3 S1 yazıcımda baskı alırken yazıcıya önden baktığınızda sağ ön kısmında baskıya başlarken yaptığı yapıştırma diğer kısımlara göre çok daha silik oluyor. Baskı sonrası diğer yapıştırma kısımları rahat sökülürken bu kısım sökülmeyip tablada iz bırakıyor. Bunun ile alakalı ne yapabilirim? Konu ile alakalı görsel ekte.

Selamlar,

Bunun sebebi tablanın tesviye ayarının tam olmaması ve nozzle’ın tablaya fazla yakın olmasından dolayı o gördüğünüz kısımda filament’in çıkacak yer bulamaması.

Çözüm;
1- BLTouch gibi bir donanım varsa tesviye ayarınızı yeniden yapın. Yükseklik mesafesini filament ilk katı attığında tutunacak kadar bırakmanız kafi. Fazla yakın olduğunda fotoğrafını attığınız durum oluşmakta. Fazla uzak olduğunda da yapışmama sorunu baş göstermekte.
2- Donanım yoksa şu modeli bastırmaya başlayın;

Model basılırken filament’in zayıf olduğu köşe ya da köşeler fazla yakın demektir, alttaki ayar kısmından yükskeliği düşürün, aksi durumda vidayı sıkın, yani sıfır noktasını oluşturmaya çalışın.

Selamlar,

Öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim. Yazıcıyı yeni aldığım için biraz problem yaşıyorum. Yeniden tabla ayarı yapmaya çalıştım ama yine benzer problemle karşılaştım. Dört köşeyi elimden geldiğince tam ayarlamış olsam da orta kısım (Z-offset) yinede köşelere göre daha boş kalıyor. Z-offseti düzeltirsem de köşeler bozuluyor çok sıkı ya da boş oluyor.
En son tabla ayarından sonra ki kalibrasyon baskısında tablanın sol kısmında ilk katman arası boşluklar oluştu (kırmızı işaretlenmiş alanlar), sağ en dış kısımda ise iki nokta yapışmadı (mavi işaretlenmiş alanlar), daha karmaşık bir modeli denediğimde ise daha çok problem çıkardı.