Deprem-Sarsıntı Algılayıcı Destek

Merhabalar, staj proje ödevim Deprem-Sarsıntı algılayıcı yapmak bunun videosunu çekmişler fakat arduino kod kısmında şöyle bir sıkıntı yaşadım, desteğine açığım teşekkürler iyi forumlar.

Video linki: Deprem-Sarsıntı Algılayıcı Yapımı! MPU6050 ve Arduino ile - YouTube
Kodu yazıp kontrol ete bastığımda böyle bir hata alıyorum.

Merhabalar. Aruino IDE üzerinden Taslak/ library ekle/ Kütüphaneleri yönet kısmına gelip TinyMPU6050 diye aratın. Versiyon 0.4.0’ı seçip kurunuz. Tebrikler sorun çözüldü. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Hocam gerçekten çok teşekkür ederim Derleme Tamamlandı dedi, fakat ben bu arduino programını ilk defa kullandığım için bunu devreye nasıl atılacağını bilmiyorum internetten araştırdım da bulamadım kısaca anlatabilir misin peki onu.

Ben bildiğim kadarını aktarayım sanırım arduionuyu aldıktan sonra hangi pinine jumper atıp kod atacağıma kadar hiçbir şey bilmiyorum bunu anlatan bir video da yok ya da ben bulamadım bu konuda yardımcı olursanız gerçekten sevinirim

Bu oynatma listesinden faydalanabilirsiniz. Bu arada arduino dünyasına ve foruma hoşgeldiniz. Kolay gelsin. :wink:

Merhaba,
sarsıntıdan sonra buzzer sürekli ötüyor artık kapanmıyor. Bunun için bir kod satırı yazabilir misiniz?

Merhaba;

Aşağıdaki kodları bulun ve

for(int i=0; i<50; i++){
digitalWrite(14,HIGH);
digitalWrite(9,LOW);
delay(50);
digitalWrite(14,LOW);
digitalWrite(9,LOW);
delay(50);

kodlarınızı aşağıdaki şekilde düzenleyiniz.

for(int i=0; i<50; i++){
digitalWrite(14,HIGH);
digitalWrite(9,HIGH);
delay(1000);
digitalWrite(14,LOW);
digitalWrite(9,LOW);
delay(1000);

Sarsıntı algılayıcı Ardiuno pro micro üzerinde yapılmış. Bende bulunmamakta. Ardiuno nano var elimde. bağlantı noktalarında ya da kodda ne gibi değişiklik yapmam gerekiyor

MPU6050 deki SDA > Arduino nanodaki A4 pinine
MPU6050 deki SCL > Arduino nanodaki A5 pinine
MPU6050 deki GND > Arduino nanodaki GND pinine
MPU6050 deki VCC > Arduino nanodaki 5V pinine

Eğer projedeki gibi buzzer ve LED kullanılacak ise
LED in pozitif bacağını Arduino Nano üzerinde D 6 ya bağlayın
Buzzerın pozitif bacağını Arduino Nano üzerinde D 9 a bağlayın

Kodların içerisindeki pinMode(14,OUTPUT); gördüğünüz yerleri pinMode(6,OUTPUT); olarak düzenleyin.
bunun yanı sıra yakın satırlarda digitalWrite(14 olan tüm satırlardaki 14 leri 6 olarak değiştirin.

TinyMPU6050 kütüphanesinin 0.4.0 sürümünü yükleyin ve güncelleme yapmayın.

Sorunsuz çalışacaktır.

merhaba;
dediklerinizi yaptım ötmeyen buzer ötmeye başladı ancak reset atana kadar hiç susmuyor
öneriniz var mı

Merhaba;

delay(1000); sürenizi delay(50); olarak güncelleyerek deneyebilirsiniz.

merhaba cihazı tasarladım ancak serial portta böyle görünüyor ama ne led ötüyor nede buzzer calışıyor