Ender 3 Pro hotend malzeme uyumluluğu

Merhaba herkese , yaklaşık 4-5 ay sonunda teflonn borum tıkandı ve yenisini alacağım ve tecrübem olmadığı için ısıtıcı bloğuma ciddi derecede zarar verdim onuda değiştiricem.
Tecrübesi olan arkadaşlar şimdi
buradaki
Bu ısıtıcı bloğu buldum ender 3 pro ile uyumlu mudur ? ayrıca bu blok için hangi bareli almam lazım hangisi uyumlu olur ? 0.4 mm nozzle kullanıyorum

Teflon boru olarak da şuradan

Özetle bulduğum blok doğru mudur ? , bu bloğa uyumlu hangi bareli kullanmalıyım (teflonlu teflonsuz farkı nedir ? ) şimdiden çok teşekkür ederim

Linkteki ısıtıcı blok yüksek ihtimalle ender 3 pro ile uyumlu. Açıklama kısmında V2 ile uyumlu olduğu belirtilmiş, ender 3’lerin hepsinin hotendi aynı bildiğim kadarıyla.

Teflon boru ender 3 pro için uygun. Stok olana göre bir tık daha iyi ancak yine de en kaliteli teflon boru değil, bu fiyata bu tarz bir beklenti de zaten mantıklı olmaz. Fakat uzun süre iş görecektir muhtemelen.

Barel konusunda ise internette direkt olarak “ender 3 pro barel” şeklinde arama yapıp aynı parçayı satın alın. Teflonlu/teflonsuz şekilde satılan bareller ender 3 pro’ya uymayabilir. Barel ile nozzle ölçüsünün doğrudan bir bağlantısı yok, hem ısıtıcı blok hem de nozzle ender 3 için ise birbirlerine uyacaklardır.

Bu şekilde parça parça alıp hotendinizi sıfır bir hale getirebilirsiniz fakat naçizane tavsiyem ise ender 3’ün stok hotendi yerine farklı bir alternatif seçmeniz. Şahsi olarak enderin hotendini ben çok başarısız buluyorum.
Ender 3 pro için hızlı ve kolay bir upgrade olarak ben CR10S Pro hotend setini öneriyorum genelde. 100-300 TL arasında satılıyor, ucuz ve pahalı olanların bir farkı yok. Sadece pahalı olanlar orijinal kutularında geliyor, ucuz olanlar ise kilitli poşet içerisinde geliyor. İkisini de denedim sonuçlar aynıydı.
Bu hotend setinin ender de olana göre çok daha fazla artısı var.

  • Soğutma bloğu çok daha büyük ve daha stabil bir soğutma sağlıyor. Böylece teflon boru içerisinde filament şişmesi vb. olaylar sıfıra yakın bir hale geliyor.
  • Barel olarak çok kaliteli bir hotend olan e3dv6’nın 4.1 tipi barelini kullanıyor. Sızıntı ihtimali çok daha aza düşüyor.
  • Diğer hotendlerden çok daha farklı bir nozzle tipine sahip. Sızıntı ve tıkanmanın çok büyük ölçüde önüne geçiyor.
  • Ender 3 hotendinde olduğu gibi ısıtıcı blok ve soğutucu blok arasında sabitleyici vida yok. Bu durum nozzle değişimini birazcık zorlaştırıyor fakat soğutucu bloğun soğuk kalması açısından daha faydalı oluyor.

Eksi yanları ise;

  • Ender 3 ile tam olarak uyumlu değil. İki tane uzun vidaya ihtiyacınız var (sanırım M3x20 idi ancak emin değilim). Hotend bu iki uzun vida ile tutturulabiliyor yazıcıya.
  • Yine ender 3 ile tam olarak uyumlu olmadığından dolayı ender’in stok baskı kafası bu hotend için pek uygun olmuyor. Ana soğutma fanı biraz yakın, baskı soğutma fanı ise baskıya uzak kalıyor. Fakat çözülemeyecek bir sorun değil, satsana fan duct’ı bu hotend için remixlemiştim. Bu tasarımı baskı alıp baskı kafası olarak kullanabilirsiniz.
  • Nozzle ölçüleri çok farklı olduğu için bu hotend’e uygun her ölçüde nozzle bulmak hem zor, hem de mevcut nozzle’lar biraz pahalı

değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim , dediklerinizi dikkate alacağım