Ender 3 Pro hotend malzeme uyumluluğu

Merhaba herkese , yaklaşık 4-5 ay sonunda teflonn borum tıkandı ve yenisini alacağım ve tecrübem olmadığı için ısıtıcı bloğuma ciddi derecede zarar verdim onuda değiştiricem.
Tecrübesi olan arkadaşlar şimdi
buradaki
Bu ısıtıcı bloğu buldum ender 3 pro ile uyumlu mudur ? ayrıca bu blok için hangi bareli almam lazım hangisi uyumlu olur ? 0.4 mm nozzle kullanıyorum

Teflon boru olarak da şuradan

Özetle bulduğum blok doğru mudur ? , bu bloğa uyumlu hangi bareli kullanmalıyım (teflonlu teflonsuz farkı nedir ? ) şimdiden çok teşekkür ederim

Linkteki ısıtıcı blok yüksek ihtimalle ender 3 pro ile uyumlu. Açıklama kısmında V2 ile uyumlu olduğu belirtilmiş, ender 3’lerin hepsinin hotendi aynı bildiğim kadarıyla.

Teflon boru ender 3 pro için uygun. Stok olana göre bir tık daha iyi ancak yine de en kaliteli teflon boru değil, bu fiyata bu tarz bir beklenti de zaten mantıklı olmaz. Fakat uzun süre iş görecektir muhtemelen.

Barel konusunda ise internette direkt olarak “ender 3 pro barel” şeklinde arama yapıp aynı parçayı satın alın. Teflonlu/teflonsuz şekilde satılan bareller ender 3 pro’ya uymayabilir. Barel ile nozzle ölçüsünün doğrudan bir bağlantısı yok, hem ısıtıcı blok hem de nozzle ender 3 için ise birbirlerine uyacaklardır.

Bu şekilde parça parça alıp hotendinizi sıfır bir hale getirebilirsiniz fakat naçizane tavsiyem ise ender 3’ün stok hotendi yerine farklı bir alternatif seçmeniz. Şahsi olarak enderin hotendini ben çok başarısız buluyorum.
Ender 3 pro için hızlı ve kolay bir upgrade olarak ben CR10S Pro hotend setini öneriyorum genelde. 100-300 TL arasında satılıyor, ucuz ve pahalı olanların bir farkı yok. Sadece pahalı olanlar orijinal kutularında geliyor, ucuz olanlar ise kilitli poşet içerisinde geliyor. İkisini de denedim sonuçlar aynıydı.
Bu hotend setinin ender de olana göre çok daha fazla artısı var.

• Soğutma bloğu çok daha büyük ve daha stabil bir soğutma sağlıyor. Böylece teflon boru içerisinde filament şişmesi vb. olaylar sıfıra yakın bir hale geliyor.
  • Barel olarak çok kaliteli bir hotend olan e3dv6’nın 4.1 tipi barelini kullanıyor. Sızıntı ihtimali çok daha aza düşüyor.
  • Diğer hotendlerden çok daha farklı bir nozzle tipine sahip. Sızıntı ve tıkanmanın çok büyük ölçüde önüne geçiyor.
  • Ender 3 hotendinde olduğu gibi ısıtıcı blok ve soğutucu blok arasında sabitleyici vida yok. Bu durum nozzle değişimini birazcık zorlaştırıyor fakat soğutucu bloğun soğuk kalması açısından daha faydalı oluyor.

Eksi yanları ise;

• Ender 3 ile tam olarak uyumlu değil. İki tane uzun vidaya ihtiyacınız var (sanırım M3x20 idi ancak emin değilim). Hotend bu iki uzun vida ile tutturulabiliyor yazıcıya.
  • Yine ender 3 ile tam olarak uyumlu olmadığından dolayı ender’in stok baskı kafası bu hotend için pek uygun olmuyor. Ana soğutma fanı biraz yakın, baskı soğutma fanı ise baskıya uzak kalıyor. Fakat çözülemeyecek bir sorun değil, satsana fan duct’ı bu hotend için remixlemiştim. Bu tasarımı baskı alıp baskı kafası olarak kullanabilirsiniz.
  • Nozzle ölçüleri çok farklı olduğu için bu hotend’e uygun her ölçüde nozzle bulmak hem zor, hem de mevcut nozzle’lar biraz pahalı

değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim , dediklerinizi dikkate alacağım

Bora bey ayni sorunu bende yasadim. Naptiniz merak ettim cr10 pro hotend mi? aldiniz. Uyumlu parcalarimi?

Merhabalar, açıkcası cr10pro hotend tecrübem olmadığı için almaya çekindim, direk creality uyumlu parçalarını aldım birkaç tıkanma sorunu yaşasamda temizliğini yaptıktan sonra sorunsuz çalışıyor. Buy Ender 3 - Heating Block - Affordable Price buradan temin edebilirsiniz.

Siz bayagi bir yol katetmissinizdir. Ender3v2 alali 1.5 ay oldu. Filamenti tiny lab aldim denemek icin. İlk yaylari degistirdim. Arka motora carpiyor diye 25mm aldim. 190C de kullaniyordum,robotista da 210C yaziyordu bi hata ettim 210yaptin 3 baskida cikti alamadim. Filament İcinde erimiz heryere bulasmis. Basladim parcalari sokmeye ve isitici blokun vida kismini parcaladim. Bende blok ve barel alcagim. Verebileceginiz baska tavsiye var ise memnun olurum.

Şöyle bir tavsiye verebilirim, ender 3 pro kullanıcısıyım. 1 yıl gibi bir süre geçti değiştirdiğim parçalar; bmg extruder aldım, telfon boruyu değiştirdim , cam kestirdim tabla için, sarı tabla yayları aldım eski extruderim çok tıkanma yapıyordu ve hatta plastik olduğu için kırılıyordu zamanla extruder değiştirince tıkanmanın azaldığını gördüm. Daha 2 gün önce bende extruder motorundaki dişlinin yerinden cıkıtığını gördüm ısıtıcı blok, barel ,soğutucu her yer hep filamentle bulaşmış tıkanmış. Şunu yaptım yeni barel + ısıtıcı blok + soğutucu blok ve nozzle aldım değiştirdim, dişliyi tekrar yerine sabitledim şuan sorunsuz baskı alıyorum.

Ek bir öneri bed leveling düzgün yapılmassa eğer çok yakında kalıyorsa filament ittiriliyor fakat tam çıkamadığı için içerde birikme daha sonrada tıkanma yapıyor. BL touch kullanmıyorum manuel olarak yapıyorum ben. Biraz uğraştırıyor fakat malum kurlardan dolayı bl touch eskiğim var benimde.

Sormak istediğiniz başka sorulara da ihtiyacınız olursa cevap verebilirim. Mutlu günler

slmlar,
Gecen sefer ki yazismamizda bmg extruder aldiginizi yazmistiniz. Right hand ve direkt drive versiyonlari dikkatimi cekti. Sizhangisi aldiniz? Direkt drive hotendin ustune monte ediliyor galiba, teflon boru masrafini ortadan kaldirir ama kullanimi nasil? Right hand bizim mk8 extruderin yerine monte edilen sanirsam. Bilginiz varmi?

Kusura bakmayın uzun zamandır foruma giremiyorum :frowning: Benimki BMG direct drive diye geçiyor (üzerinde böyle yazıyor) ben direk extruder moturunun üstüne monte ettim orada uzun süredir kullanıyorum. başka sorunuz varsa [email protected] adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz yardımcı olurum foruma cok fazla giremiyorum.