Ender 3 v2 Auto home çalışmıyor

Bltouch montajı yaptım. .bin dosyasını sd karta attım. Makineyi çalıştırdım ancak montaj sırasında ekranı söktüğüm için makineyi hemen kapatıp ekranı bağladım (korktuğum nokta burası .bin dosyası yüklenirken makineyi kapattım aslında). Tekrar makineyi çalıştırdım fan ve bltouch çalıştı sadece , epeyce bekledim ekranın ışığı bile yanmadı ve motorlar hareket etmedi. Orjinal anakart firmware sini yükledim ve ekran firmwaresini güncellemek için sd kartı ekrana taktım, kısacası herşeyi denedim ekran açılmadı. bltouch iptal ettim anakartı eskiye haline getirdim ekran açıldı nozzle ve tablayı da ısıtıyor ancak auto home gibi işlevler çalışmıyor. auto home bastığımda önce bir tık diye kımıldayıp duruyor başka birşey olmuyor. Ne yapmalıyım yardım edebilecek olan var mı bu garibana dostlar?

Selamlar.

Baştan bir firmware yüklemeniz gerekiyor. Lütfen kontrol kartının versiyonuna bakıp güncel bir firmware’yi kurmayı deneyiniz.

Teşekkür ediyorum. Anakartım 4.2.2 sürümünde ben ise 4.2.7 firmware’yi yüklemişim. Düzelttim. Ancak sıkıntılar bitmiyor maalesef. Günlerdir uğraşıyorum. Bltouch aldım, ucuzundan v2.0. Hangi firmware yi yüklediysem yazıcı kafası z ekseninden yukarı çıkarken aşağı inmiyordu. Son olarak bu sorunu da ortadan kaldıran firmware ler buldum ancak bu seferde tabla ayarı için z offset çalışmıyor. Günlerce girmediğim yabancı forum, denemediğim ihtimal kalmadı. Aslında z move =0 olduğunda ve tablayı belli bir miktarda gevşettiğimde z offset’e gerek kalmıyor. Ancak dinamik olarak kendi kendine doğru bir ayarlama yapabilir mi henüz denemedim. Son olarak bltouch anakart kablolaması için 27 pin adaptör sipariş ettim. Creality nin youtube daki bir videosunda ender 3 v2 için bltouch montajında adaptör kullandığını gördüm. Bu adaptör bltouch’un v1 sürümü için kullanılması gerekiyormuş. Bendeki v2 ama antclabs değil ucuz çin ürünü.

z offset çalışmıyor ancak gerekte yokmuş zaten. Tabla ayarını ne kadar sıksam ne kadar gevşetsem de curadaki G29 bltouch koduyla otomatik ayar yapıp ürünü basıyor. Ben z ofsetin çalışmamasına kafayı takmıştım sadece. Zaten mantıken tabla ayarı yapmamak için sensör takıyoruz. Neden en başta z ofset yapıp ayar yapmak zorundaymışız gibi anlatılıyor mantığını anlayamadım. En başta z move=0 yapıp bunu hafızasına kaydettim. Ancak bununda bir önemi yok. Tablayı olabildiğince gevşettim ve sensöre ayar yaptırdıktan sonra z move değerini kontrol ettim ve 4.87 olduğunu gördüm, yani düz mantık, olması gerektiği gibi sensör ayar çekiyor.

Konuyla alakalı bir video paylaşabilir misiniz? Size daha iyi bir cevap üretmeye çalışayım.