Ender 3v2 bir garip sorun…

Merhabalar. Ender 3v2 cihazımda elektriklerin üst üste gidip gelmesi sonucu hotend komple tıkandı ve yeni bir set aldım. Dün yeni seti taktım ancak bastırdığım parçanın alt kısımları kusursuz olmasına rağmen yukarı çıktıkça bozulmalar başladı ve parça bittiğinde bastırdığım an yamuldu. Ardından yeni bir baskı alayım dedim, bu sefer de komple saçak oldu… en son hotend’i çıkartıp komple temizledim, nozzle’ı değiştirdim ancak bu sefer de basması gereken yuvarlaklarken fotoğraftaki gibi bir sonuçla karşılaşıyorum.

Cihaz: ender 3 v2
Filament: ABG STH

Hotend kaynaklı bir sorundan çok tablaya yapışma konusunda sorunlarınız var gibi gözüküyor. STH türü nispeten basması zorlu bir tür. Tabla ısısını kaç dereceye ayarladınız? Tekrardan tabla kalibrasyonu yapıp, 75-80 derece tabla ısısında, cura’da bed adhesion kısmında raft seçeneği seçili bir şekilde baskı almayı denemenizi tavsiye ederim

1 Beğeni

bu parçada görüleceği üzere alt kısımlar gayet iyi başlamışken üste doğru saçmaladı, en son koca parça 6 saatin sonunda çöp oldu… Bu yüzden sadece yüzeye yapışmama kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum malesef :frowning:

Tablaya yapışma sorununu çözdüm ancak görüleceği üzere hala gofret çıtırlığında çıktılar…

Sorunun extruder kaynaklı olabileceğini düşünerek extruder yayını tutan vidayı yokladım, bayağı boştaydı. Onu sıktım, düzeldi gibi. Şimdi 4 saatlik parçaya başlıyorum, umarım bu sefer sorun çıkarmaz.

Edit: Dolgu oranını %20’den 40’a çıkardımmıştım. Alt kısım sorunsuz giderken bir baktım yine hotend havada kaldı, parça çöp oldu…

bende de aynı sorun çıktı . yayı biraz sıktım 1 2 baskı sonra gene yapmaya başladı sonra farkettim ki extruderin mandal kısmında çatlama olduğundan extruder itemiyormuş sıkıştıramadığından. orj extruder takılı ise mandal parçasının her noktasını kontrol etmenizde fayda var