Esp-01 Birden fazla led yakma

Esp-01s ile 2 adet led lambader yaptım. Esp yi beslemek için 3.3 voltaj regülatörü kullandım. Kurduğum devre için 2 adet led bağlantısı yaptım. Yani + , gnd ve sinyal bağlantılarından 2 şer tane olacak şekilde çoğalttım ledler senkronize yansın diye. Bazen 2-3 saat hatasız yanıyolar sonra gariplikler başlıyor. Bazen de 10dk sonra sıkıntı çıkıyor. Tek led bağlayınca sıkıntı olmuyor ancak 2. ledi bağlayınca kesin sıkıntı oluyor. Diyelim rainbow efekti açık belli bir süre sonra ya donuyor ya saçma sapan renkler yanmaya başlıyor ya da sönüyor. Sebebi ne olabilir? Her led için 2 ayrı devre kurmak istemedim hem gereksiz masraf ve kalabalık hem de aynı anda başlatmak zor olur diye.

Merhabalar. ESP ucuz olduğu kadar stabil olmayan bir kart maalesef. Bu tür sıkıntılar bu kartta oluşabiliyor bunun için yapabilecek bir şey yok. Sadece ESP modülleri kullanmak yerine NodeMcu gibi kartlar kullanmanızı öneririm. Bu kartlar normal ESP’den kat ve kat daha stabil bir kart. Arada bir kopukluklar yine oluyormu oluyor elbete ancak 4-24 saatte bir resetleme kodu yazılarak kart daha stabil çalışıyor. Bunun hakkında forumda çeşitli konular var. Arama aracını kullanarak incelemenizi öneririm. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

Ama tek led bağlıyken pek sorun olmuyor da 2 led olunca neden sıkıntı oluyor ki sinyaller mi karışıyo anlamadım gitti. İnternet bağlantısının kopmasına alıştım internete bağlı olmasa da olur benim ayarladığım led yansın yeter ama ledin yanmasında bile sıkıntı çıkarıyo. Bazen ölçüyorum 3.3 v gelmesi gereken regülatöre 1,7 geliyo bir yerlerde bi yanlışlık var ama bir türlü bulamadım.

Dediğim gibi stabil olmayan bir kart. En ufak gerilim dalgalanmasında bile sorunlar oluşabiliyor.

Voltaj dalgalanmasından etkilenmesin diye kondansatör de koydum ama nafile bi ara aynı devreyi nodemcu ile de deniycem bakalım. Ben voltaj regülatöründen de şüpheleniyorum bazen 1,7 v gösteriyor çünkü.

1 Beğeni

Kondansatörü sökünce düzeldi. Esp01 için genelde kondansatör bağlayın deniyordu ancak kondansatör şarj olurken voltaj düşmesine sebep oluyor ve esp01 in kapanmasına neden oluyordu.