Esp32 Cam ip Kamera

Bu kamerayı aldım. Başarılı bir şekilde kodları cihaza yükledim ancak bazen “start stream” dememe rağmen tarayıcı ekranında kırık resim görünüyor. Kod yüklerken hata mı yaptım? Yoksa cihaz basit bir şey olduğu için bu normal mi? Bu sorunun sebebi ne olabilir.

Ben istiyorum ki her istediğimde açayım tarayıcıyı kapıya gelen olduğunda kim gelmiş göreyim. Ancak tam işe yarayacağı zaman kırık resmi görünce boşuna uğraşmışım gibi geliyor.

Merhabalar,
Kırık resim derken ne kast ettiğinizi anlamadım fotoğrafını atarmısınız?

Aşağıdaki fotoğraftaki gibi mesela…

Kodda ve ya kamera da bi sıkıntı olduğunu düşünmüyorum başka bir bilgisayar ve ya telefon ile deneme şansınız var mı?

Başka bir tarayıcı ya da bilgisayarda da denediğimde aynı. Ancak cihazı kapatıp açtığımda düzeliyor. Bu da çok kullanışlı değil.

Dediğim gibi bu kod veya karttan kaynaklı bir sorun değil genellikle tarayıcıdan kaynaklı bir problem oluyor. :slightly_frowning_face:

Teşekkür ederim. Anlaşılan yapacak bir şey yok. Böyle kullanacağız ya da kamerayı başka bir projede kullanacağım.

1 Beğeni

Bugün bir şey fark ettim. Esp32 bir süre sonra belki isinmaktan belki de cevap verememekten dolayı kendini kapatıyor. Belki zaman zaman kendiliğinden kapatıp açma kodu yuklersek ve sabit ip almasını sağlayarak daha stabil kullanılabilir. Ancak bu nasıl yapılır bilmiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

Tekrardan merhabalar kusura bakmayın geç yazdım :smiley:

Statik ip konusunu pek bilmiyorum ama araştırdığıma göre Bu işlemi internete bağlandığınız modem üzerinden yapmanız gerekli. Marka modele göre değişmekle birlikte genellikle “LAN settings” kısmında bulunan “DHCP address reservation” seçeneği altından ESP modülünüzün MAC adresini sabit bir IP alacak şekilde ayarlamanız gereklidir. Daha sonra bu IP’ye “NAT” veya “Port forwarding” menüsü altından istediğiniz portları yönlendirebilirsiniz.

GitHub - electrical-pro/ESP32CAM: ESP32 Camera code with additional features bu adreste değiştirilmiş bir kod buldum. Bu kod sayesinde uzaktan restart yapılabiliyor. Sabit ip verme durumu da kod içinde ayarlanmış. Ben de işi garantiye almak için modem ayarını da yaptım. Belki ihtiyaç duyanlar bu tecrübeden faydalanır.
Şu an hala test aşamasındayım. Eğer stabil çalışırsa kutu içine koyup kullanmaya başlayacağım.

Tamamdır geri bildiriminizi bekliyorum :grinning_face_with_smiling_eyes:

Dün cihazı 12 saat aralıksız çalıştırdım. Sorun yoktu. 12 saatin sonunda isteklerime cevap veremedi. Fişten çıkarıp yeniden başlattım. Bu sabah kalkınca değiştirilmiş kodun içinde yeniden başlatma linki yapılmış. (192.168.x.x/esp32_cam_restart) bu linki çalıştırınca cihaz yeniden başlıyor. İşte bu şekilde yeniden başlattım. Şimdilik 12 saati geçtik umarım bu şekilde bir 12 saat daha dayanır da bilgisayara günlük görev tanımlayıp kamerayı 7/24 kullanırım. Test aşaması devam ediyor.

1 Beğeni

Kameranın 7/24 kullanımı için ya 4/5 saat aralıklarla yeniden başlatılması gerekiyor ya da bunu sizin yerinize yapacak uzaktan kontrol edebileceğiniz bir akıllı ev swichi… Böylece görüntüler devamlı izlenebiliyor. Eğer kendim takip etmekten sıkılırsam Aliexpressten sonoff marka bir akıllı anahtar alacağım.

Sorun bence çözüldü. Şimdilik test bu kadar şimdi projemin sabitlenmesi aşamasına geçtim.

Biraz araştırma sonucu neden swich alayım yeniden başlatmayı kamera kendisi niye yapmıyor dedim. Kodun içine bir saat aralıklarla yeniden başlatma kodu ekledim. Şimdi 7/24 çalışıyor. Yani tam çözüm bu.

1 Beğeni

Aynı problem esp8266’da da var bende aynı çözümü uygulamıştım 10 dakikada bir reset ve 7 aydır aralıksız çalışıyor. Sebebinin ne olduğunu bilmiyorum ama çok genel bir sorun.

Esp32 Cam’le video kaydedici bir güvenlik kamerası yapmaya çalışıyorum. Bir önceki projede yeniden başlatmayla sorunu çözdüm ama bu seferki biraz farklı. Hem cihazı yeniden başlatacak hem de kaydettiği videoya kaldığı yerden devam edecek. Projeyi şu videoda VIDEO CAPTURE AND FTP : Using The ESP32-CAM Board - YouTube anlatıldığı gibi yaptım. Bir önceki çözümü buna da uygulamak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cihazı yeniden başlattığı zaman yeniden kaldığı yerden yapması biraz zor hatta mümkün değil sanırım ama ayrı ayrı videolar şeklinde olabilir.

Ben de onu istiyorum. Yeni video başlasın. Amacım cihazın yeniden başlayıp o zamana kadar kendine gelen isteklerin sıfırlanması. Böylece uzun süreli kullanım sağlamak.

Merhaba,
Doğukan Beyin dediği gibi 10dk da bir ESP32 modülünü resetlemek gerekiyor. Bunun için elektronik devre diyecektim ancak 10dk çok uzun bir süre olduğu için çizeceğim basit elektronik devreler işe yaramaz. Onun için AtTiny85 gibi minik bir mikroişlemci ve röle kullanarak(röle gerekmeyedebilir) bu resetleme işini yapabileceğinizi düşünüyorum. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

Tekrar merhaba,
ElectroHandsin dediği gibi elinizde bulunan herhangi bir mikro işlemci ile bunu yapabilirsiniz reset butonun pinlerini söküp bir dijital pine bağlıyıp led yakma mantığı ile 10dakikada bir resetleyebilir.