Komponentlere Fazla Voltaj/Akım Vermek [YOUTUBE]

Herkese selamlar;

Yeni YouTube videosunda her çeşit komponent, kart vb ürünlere üzerinde yazandan çok daha fazla voltaj/akıma maruz bırakacağız ve sonuçlarını inceleyeceğiz. Çok güzel bir görsel şölen olacağını düşünüyorum. :slight_smile:

Sorum şudur: Bu testte ne tür ürünleri işkenceye maruz bırakmamızı istersiniz? Bunları aşağıda belirtirseniz manyak güzel olur, hatta sizlerin ismini de videoda ürün altında yayınlayabilirim :slight_smile:

(Daha önce yazılan komponentleri yazmayınız, birden fazla yazabilirsiniz.)

Selamlar,
Yeni videoyu iple çekiyorum. Şu patlatma işleri çok hoşuma gidiyor :smiley: .
Patlatabileceğiniz şeyler;

• Kondansatörü saymıyorum zaten onlardan çeşit çeşit patlatırsınız :upside_down_face: .
  • Arduinonun VIN girişinden 12 volttan fazla bir gerilim verirsek o da büyük bir işkenceye girer.
  • NRF24L01 ve ESP8266 modülleri 5 voltta bile çalışmaz hale geliyorken daha üstü gerilimlerde bakalım ne olacak.
  • Büyük wattlı dirençleri birer sobaya dönüştürebilirsiniz bence.
  • 1N4007 Diyotları 1 amperden kat kat daha fazla akım çeken bir cihaza seri bağladığımda çok ısındığını gördüm bu akım değerini artırırsak onun da patlayacağını ümit ediyorum.
  • Cam sigortada patlatabilirsiniz ancak dikkatli olun vakumlu cam sigorta patlatırsanız her yere küçük cam parçacıkları saçılıyor. Ben bir keresinde yanlışlıkla patlatmıştım ve eğer gözlüğüm olmasaydı büyük ihtimal şuan kördüm.
  • 10 amperlik röleden 10 amperden daha fazla bir akım çekmesi sonucu ne olur çok merak ediyorum. Çünkü yakında evimi akıllı eve dönüştürmeyi planlıyorum ve 10 amperlik röleler çok benim işime yaramayacak. 10 amper üstü röle de piyasada bulmak biraz zor.
  • Sadece potansiyometre kullanarak led sürün. Potun 1. ucuna GND, 3.ucuna Vcc, 2. yani orta ucundan da çıkış alın bakalım pot ne zaman yanacak.
  • L298N motor sürücüsünüde yakalım bence.

Şuanlık aklımda bunlar var. Kendinize zarar vermemeye dikkat edin. Sizlere kolay gelsin. :blush:

Merhaba,
Yine çok güzel bir konu bir şeyleri patlatmak çok güzel öncelikle zaten cihadın dediklerini saymıyorum benim düşüncelerim:

• Motor sürücü entegrelerine fazla akım verilebilir.
  • Aynı şekilde mikrodenetleyici kartlarına da fazla voltaj verilebilir.
  • Ayrıca eğer olursa raspberrye çalışırken ve görüntü alırken fazla voltaj ve akım verilebilir.

Benim düşüncelerim bunlar zaten cihad çoğu şeyi söylemiş :smiley: Videoyu dört gözle bekliyoruz :+1: