LCD Ekranda Yazı Çıkmıyor

hocam öncelikle iyi günler hava istasyonu videonu izledim ve yapmaya çalıştım yaptığınız her şeyi yapmak bulunmaktayım ama lcd ekranında yazı çıkmıyor

Bahsettiğiniz videonun linkini atabilirmisiniz?

Ekranın arkasındaki potansiyometreden parlaklığı ayarlarsanız yazı görünecektirayrıca
ekran 4 pinli mi 16 pinli mi?

4 pinli onuda yaptım ama olmadı hatta hello world yazısı bile çıkmadı

Merhabalar,
Ekranın arkasında çok turlu bir potansiyometre vardır ordan kalibre yapmayı unutmuş olabilirsiniz. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

onuda yaptım ama yine aynı şekilde

Ekranın bağlantılarını söküp tekrar takarmısınız kabloları değiştirerek. :grinning_face_with_smiling_eyes:

Merhaba,
I2C kartlı LCD ekranınızın sanırım (slave) adresi doğru girilmemiş olabilir…
İlge abimizin kullandığı FaBoLCD kütüphanesini notepad ya da notepad++ ile açarak “#define PCF8574_SLAVE_ADDRESS 0x3F” satırındaki adresi, kendi LCD ekranınızın I2C adresi ile değiştirmeniz ve parlaklık ayarını yeniden yapmanız (eğer başka bir sorun yoksa) sanırım sorunu çözecektir… I2C li LCD ekranınızın adresini eğer yüklü ise Dosya> örnekler> wire> I2c_scanner ile bulabilirsiniz… FaBoLCD yerine I2C LCD kütüphanesini kullanarak da IDE yazılımınız içinden de I2C scanner programı yardımı ile bulduğunuz kendi I2C kartınızın adresini değiştirebilirsiniz…

1 Beğeni

Kod kısmındaki bu satırı bu şekilde değiştirirmisin?
LiquidCrystal_I2C lcd(0x27, 16, 2);

DOGRU MU ACABA

evet doğru fakat bu görseli silip kodu kopyalıp buraya kod etiketleri arasında kullanırsanız daha iyi olur :smiley:

bu şeklide hata veriyor

Merhaba,
Büyük ihtimalle kodu bi siteden kopyalayıp yapıştırdınız. Maalesef o şekilde tam kopyalanamayabiliyor. O satırı silip tekrar aynısını yazmanız şekilde büyük ihtimalle sorun çözülecektir. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

lcd.begin(16,2); kodunu lcd.begin(); şeklini değiştirir misiniz?

Büyük ihtimalle genel hata olarak potansiyometre hatası ile karşılaşıyoruz potansiyo metre bağlayın ve çevirerek kontrastı ayarlayın.