LCD Ekrana Yazı Gelmiyor

Arduino ile yaptığım dijital metrede kodlamalar ve bağlantılar da bir sorun yok fakat LCD ekrana yazı gelmiyor çözümü nedir

Merhabalar,
Bu konu yanılmıyorsam daha önce açılmıştı. Burdan çözümü uygulayabilirsiniz. :slightly_smiling_face: Lcd ekran da yazı

Bana anlatirmisiniz çözümü detaylı bi şekilde …

Benimki dijital metre olduğu için o yazıdan bişey anlamadim

Ekranız ı2c modülü takılı mı yoksa direk 16 pinli mi

16 pinli ekranım …

Varmı bı çözümü …

Ekrana taktığınız pot tan konstrat ayarı yapmayı deneyin. Kabloları tekrar kontrol edin ve kodları buraya atın. :slightly_smiling_face:

Hepsini yaptım olmadı çözüm kodları atıyorum

LCD nin sağlamlığından emin misiniz?
void setupa Serial.begin(9600); kodunu ve
void loopun son kısmına Serial.println(uzaklik); kodunu ekleyip seri portta uzaklığın gözüküp gözükmediğine bakın.
LCD’yi herhangi başka bir projede sağlamlığını kontrol edin. :slightly_smiling_face:

Dediklerinizi yaptım fakat LCD hâlâ bu şekilde

Olmuyo hiç bı şekilde ya …

Seri ekranda ekranda mesafe değeri gözüküyor mu ve lcd’yi başka bir projede denediniz mi? Bu arada biraz daha mesajları toplu gönderin kısa kısa gönderince göz kirliliği oluşuyor. :slightly_smiling_face:

Bağlantıları kontrol eder misiniz? :grinning_face_with_smiling_eyes:

Erkanda hiç bir şey gözükmüyor sadece mavi LCD ekranı

Ettim söktüm bidaha taktım yine aynı…

Şu kodları ve devre şemasını uygulayın bakalım ekran çalışıyor mu. :slightly_smiling_face:

#include <LiquidCrystal.h>

LiquidCrystal lcd(12, 11, 5, 4, 3, 2);

void setup() {
lcd.begin(16, 2);
lcd.print("hello, world!");
}

void loop() {

}

Eğer dediğim kodlarla da olmadıysa ya kablolarında temazsızlık vardır ya lcd pinlerini lehimlerken soğuk lehim oluşmuştur ya da lcd modül bozuktur. İyi günler. :slightly_smiling_face:

Özelden yazdığınıza göre lcd’nin yanında gelen headerleri lehimlememişsiniz onları lehimlemeden yazılar çıkmaz. Lehimledikten sonra yazılar gelicektir. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face: