Motor - Sürücü - Pil Uyumu

Merhaba, yaklaşık 4-5 kg ağırlığında, 2 adet dc redüktörlü motor kullanacağım bir mini tank tasarlıyorum. Motor olarak ;

ve sürücü olarak;

modellerini kullanmayı düşünüyorum. Sizce doğru tercihler mi ? Ve bu sürücüyü ve arduino megayı beslemek için güç kaynağı öneriniz var mıdır ?

Teşekkürler :))

Merhaba,
Linkteki motor tam güçte 5.5 amper sürekli akım çekebiliyor. Ancak dediğiniz motor sürücü kartı ise kanal başı sürekli 2 amper akım verebilir. Yani bu kart işinize yaramaz. Sizin işinizi fazlasıyla görecek önerebileceğim kartlar;

VNH5019 kartıyla 5.5V-24V arası motor özeliklerine sahip motorları sürebilirsiniz. Kanal başı sürekli 12A verirken anlık(bir kaç saniye) 30 ampere kadar akım sağlayabilir. Aynı zamanda bu kanalları paralel bağlayarak sürekli 24A, anlık 60A akım alabilirsiniz.

BTS7960B kartı 28 volta kadar gerilimle çalışan motorları sürebilirsiniz. Sürekli 20 amper de akım sağlayabilir.
Gel gelelim güç kaynağına. Şimdi 2 adet motor hepsinin tam güçte çalıştığını hesaplarsak 2*5.5A= motorlar 11A akım çekecektir. Tabi bunun içinde mikrodenetleyicinin veya sensörlerin çektiği akımı dahil etmiyorum. 15A ile 20A güç kaynaklarının arasında pek bir fiyat farkı olmadığı için direk 20A alın elbet belki ilerde robota daha güçlü motorlar veya başka modüller eklersiniz. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Zaman ayırdığınız ve yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu güç kaynağı robot üzerinde hareket edebilecek bir batarya mı yoksa sabit projeler için mi ? Çünkü benim güç kaynağımın robotun üzerinde hareket edebilmesi gerekiyor.

Mümkünse bir konuda da yorumunuzu merak ediyorum, sizce bu iki motor 4kg ağırlığında tank paletli bir robotu sürmekte zorlanır mı ?

Örneğin sizin önerdiğiniz VNH5019 Sürücü modelini arduino mega üzerine takarak şöyle bir lipo pil ile beslersek hem arduino hem de sürücü için yeterli olur mu ?

Dediğim güç kaynağı kablolu bir tarafına 220V AC normal prizden gelen elektrik geliyor diğer tarafından da 12V 20A alabiliyorsunuz ordan da motorlora mikrondenetliyicilere bağlıyorsunuz. Kısacası kablolu bir sistem ise güç kaynağı kullanacaksınız. Yok ben tamamen kablosuz yapacağım diyorsanız güç kaynağı kullanmanıza gerek yok direk li-po pil, pile göre BMS devresi ve pile göre şarj cihazı almanız gerekiyor. Şimdi gelelim sizin dediğiniz pile. Dediğiniz pil 4000mah değerindedir. Yapacağınız robotta tam güçte ortalama 13amper civarı harcıyor. Burdan da şu şekilde hesaplıyoruz; 4000mah(Akü kapasitesi)/13000(Çekilen akım mA)x0.7=0,2 sonucuna ulaşıyoruz. Yani bu pille robotunuz tam güçte çalışacak halde toplam 12dk çalışabilir. Diğer sorunuza gelecek olursak bu motorların tanesi 5kg’yi 500rpm de 5A harcayarak taşıyabiliyor. Yani büyük ihtimalle rahatlıkla tankınızı taşıyabileceksiniz. İyi günler dilerim. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

vnh2sp30
Bu sürücüye ne dersiniz.

Bu sürücü çift motoru bağımsız sürmek için uygun değil. Tek motor ileri geri sürmek için elverişli. Çift motor bağlanırsa motorların ikisi de aynı yönde hareket edecektir.