Motor sürücü tiz ses

Merhaba. Ben bir servo motora bağlı HC-SR04 modülü ile 2 motorlu tekerlekli (klasik sarı dc motorlu) , HW 130 motor sürücülü bir engelden kaçan robot yapıyorum. Aşağıda paylaştığım kodu yüklediğimde, motor sürücü tiz bir bipleme sesi çıkarıyor. Bazı forumlarda frekans yüksekliğinden vs. olduğu yazılmış bazı forumlarda ise güç yetmediğinden olduğu. Harici güç girişinden 9V ile besliyorum. İzlediğim videodakinin aynısını yaptım, ama benimki nedense ötüyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

#include <AFMotor.h>  
#include <NewPing.h>
#include <Servo.h> 

#define TRIG_PIN A1 
#define ECHO_PIN A0 
#define MAX_DISTANCE 200 
#define MAX_SPEED 190 // sets speed of DC  motors
#define MAX_SPEED_OFFSET 20

NewPing sonar(TRIG_PIN, ECHO_PIN, MAX_DISTANCE); 

AF_DCMotor left_motor2(2, MOTOR12_1KHZ); 
AF_DCMotor right_motor3(3, MOTOR12_1KHZ);
Servo myservo;   

boolean goesForward=false;
int distance = 100;
int speedSet = 0;

void setup() {

myservo.attach(10);  
  myservo.write(115); 
  delay(100);
  distance = readPing();
  delay(100);
  distance = readPing();
  delay(100);
  distance = readPing();
  delay(100);

}

void loop() {

int distanceR = 0;
 int distanceL =  0;
 delay(40);

if(distance<=15)
 {
  moveStop();
  delay(100);
  moveBackward();
  delay(300);
  moveStop();
  delay(200);
  distanceR = lookRight();
  delay(200);
  distanceL = lookLeft();
  delay(200);

if(distanceR>=distanceL)
  {
    turnRight();
    moveStop();
  }else
  {
    turnLeft();
    moveStop();
  }
 }else
 {
  moveForward();
 }
 distance = readPing();
}

int lookRight()
{
    myservo.write(50); 
    delay(500);
    int distance = readPing();
    delay(100);
    myservo.write(115); 
    return distance;
}

int lookLeft()
{
    myservo.write(170); 
    delay(500);
    int distance = readPing();
    delay(100);
    myservo.write(115); 
    return distance;
    delay(100);
}

int readPing() { 
  delay(70);
  int cm = sonar.ping_cm();
  if(cm==0)
  {
    cm = 250;
  }
  return cm;
}

void moveStop() {
  left_motor2.run(RELEASE); 
  right_motor3.run(RELEASE);

} 

void moveForward() {

if(!goesForward)
  {
    goesForward=true;
    left_motor2.run(FORWARD);      
    right_motor3.run(FORWARD);

for (speedSet = 0; speedSet < MAX_SPEED; speedSet +=2) // slowly bring the speed up to avoid loading down the batteries too quickly
   {
    left_motor2.setSpeed(speedSet);
    right_motor3.setSpeed(speedSet);
    delay(5);
   }
  }
}

void moveBackward() {
    goesForward=false;
    left_motor2.run(BACKWARD);      
    right_motor3.run(BACKWARD);

for (speedSet = 0; speedSet < MAX_SPEED; speedSet +=2) // slowly bring the speed up to avoid loading down the batteries too quickly
  {
    left_motor2.setSpeed(speedSet);
    right_motor3.setSpeed(speedSet);
    delay(5);
  }
}  

void turnRight() {
 right_motor3.run(BACKWARD);

delay(500);

} 

void turnLeft() {
 left_motor2.run(BACKWARD);     

delay(500);

}

9 volt pil yerine 2s 18650 pil kullananın sorununuz çözülecektir

Bende vardı zaten kullandım yine sorunu çözmedi. Çok çabuk bitiyor li-ion piller birkaç kere kullanımlık sadece. 1 kere kullandım şarjı bitmiş yeniden şarj ettim yine olmadı tekerlekler hareket bile etmedi. 5V luk powerbank bağladım düzgünce çalışmaya başladı ama gürültü yine kesilmedi. Kondansatör bağlasam çözülebilir mi?

Merhabalar. Güç yetersizliğinden kaynaklanmadığına emin olun. Ayrıca motor sürücüler hafifte olsa ses çıkartabilir. Projeyi yapmakta örnek aldığınız videoyu atabilir misiniz?

Merhaba. Dediğim gibi 10000Mah 5v bir powerbank bağlayınca sorunsuz hareket etmeye başladı fakat hala az da olsa ses çıkıyor. Bu şu an sorun değil farklı bir sorunum var. Aydınlatabilirseniz çok iyi olur. Bir robot süpürge projesi yapıyorum. arduino+motor sürücüye 4 dc motor, 1 servo + 1 ultrasonik sensör + 1 adet 12V fan bağlamak istiyorum. DC-DC boosterla powerbank gerilimini 8’e çıkardım, 12v fanı da arduino 9V pinine verdim. Bu şekilde çalıştırdığımda akımı o meşhur sarı motorların çekmesinden olsa gerek fanla birlikte çalıştırdığımda bir durup bir hareket ediyor. Sürekli durup baştan çalışıyor. Arduino bu kadar komponenti aynı anda kaldırmadığı için mi? Sarı dc motorlar kalitesiz olup çok güç harcadığı için mi? 12V fanı voltaj yükselterek arduino ile çalıştırma mümkün mü? Yorumlarınızı bekliyorum.

Referans aldığım video bu fakat çok önemi yok çünkü benimki çok farklı, ek olarak 2 dc motor + 1 tane 12v fan var. Güç de 8v powerbankle sağlanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=1n_KjpMfVT0&list=PLSDTPKZW8sjSkovY45XuCRfMw4jsfj01U&index=20

DC-DC booster kullandığından dolayı gerilim yükselip akım düşecektir. Bundan dolayı tekrardan güç yetersizliği olduğunu düşünüyorum. Sabit bi güç kaynağı ile deneyin isterseniz.