nodeMCU - Adreslenebilir Şerit Led Bağlantısı

İyi forumlar.

nodeMCU kullanrak adreslenebilir şerit ledimin ışıklarını kontrol etmek için araştırdığım kadarıyla birbirlerine bağladım. Karta yüklediğin yazılımla alakası olmayan rastgele ışık hareketleri ile karşılaşıyorum. Bağlantımın doğru olup olmadığından şüpheliyim. Bunun için forumdan danışmak istedim. Bana destek olabilirseniz çok memnun olurum :slightly_smiling_face:

Ürünlerim ;

Bağlantım ;

Adaptörün + ve - uçlarını şerit ledin güç kablolarına taktım.
Diğer kabloyu da esp8266 ’ nın D7 pinine taktım.

programı görmeden bişey diyemez kimse rastgele yanmasının birçok sebebi var.
Bu arada 1 metresi için 1 amperden hesap yapmanız lazım bu yüzden tek şerit halinde 5 metre bir ledi montaj yaptıysanız en az 5 amper bir güç kaynağına ihtiyacınız var bu sorununuz besleme kaynaklıda olabilir programsalda olabilir programı atın buraya

5 metre şerit ledim için 5 Volt - 5 Amper bir güç kaynağı temin ettiğimde hemen bağlayıp deneyeceğim.

Led üzerinde kodlarımı görmek için basit bir şeyler yapmak istedim.

#include <FastLED.h>

#define LED_PIN     D7
#define NUM_LEDS    20
#define LED_TYPE    WS2812B

CRGB leds[NUM_LEDS];

void setup() {

FastLED.addLeds<LED_TYPE, LED_PIN, GRB>(leds, NUM_LEDS);

leds[0] = CRGB(255, 0, 0);
  FastLED.show();
  delay(500);  
  leds[1] = CRGB(0, 255, 0);
  FastLED.show();
  delay(500);
  leds[2] = CRGB(0, 0, 255);
  FastLED.show();
  delay(500);
  leds[4] = CRGB(150, 0, 255);
  FastLED.show();
  delay(500);

}

void loop() {

}

Derlerken alttaki mesajı alıyorum. Ancak yinede derlenip nodeMCU ’ ya yükleniyor.
“No hardware SPI pins defined. All SPI access will default to bitbanged output”

#define NUM_LEDS 5
bunu yapıp deneyin sadece 5 adet ledi sürmesi lazım bu şeklide güç kaynağınız bu led için küçük olduğu için sapıtıyor olabilir hatta 1 ledide sürebilirsiniz ilk başta bu şekilde yapın güç yetersiz büyük ihtimalle

5V - 4A Adaptör temin edebildim. Ancak yine olumlu bir sonuç yok. Adaptörü bağladığım anda ilk bir kaç hücre çok kısık yanıp sönüyor. Diğer hücreler hiç yanmıyor.

programınıza da göz gezdirin programınız 1 kere işleyip duracak şekilde hazırlanmış

Programın loop kısmında 2 saniyede bir işlem göreceği şekilde de denedim. Olumlu bir sonuç elde edemedim.

Merhabalar. Bağlantınızda küçük bir eksiklik bulunmakta. Nodemcu’nun GND’si ile adaptörün GND’sine bir kablo ile bağlantı yapmanız gerekiyor. Eğer yine düzelmezse kullandığınız kütüphanede sorun olabilir. Aldığınız yerden hangi kütüphaneyi kullanmanız gerektiğini sorun.

Dediğiniz işlemi de yaptım. Sorun çözülmedi. WS2812B Ledi için internete baktığımda Fastled.h kütüphanesi sorunsuz bir şekilde kullanılabiliniyor. Artık ledlerin bozulduğunu düşünmeye başladım. Acaba ledlerin sağlığını kontrol etmenin bir yolu var mı ?

Bağlantılarımın ve kodumun son hali aşağıdaki şekilde. Hatalı veya eksik bir yer var mı ?

#include <FastLED.h>

#define NUM_LEDS 3
#define DATA_PIN D7

CRGB leds[NUM_LEDS];

void setup() { 
    Serial.begin(9600);
    FastLED.addLeds<WS2812B, DATA_PIN, RGB>(leds, NUM_LEDS);
}

void loop() { 
  Serial.println("loop fonksiyonu çalıştı.");
  leds[0] = CRGB::Red;
  leds[1] = CRGB::Red;
  leds[2] = CRGB::Red;
  FastLED.show();
  delay(500);

leds[0] = CRGB::Black;
  leds[1] = CRGB::Black;
  leds[2] = CRGB::Black;
  FastLED.show();
  delay(500);
}

daha önce nodeMcu kartların üstünde yazan baskıyla pinOutun tutmadığı hakkında birşey duymuştum kendim tecrübe etmedim fakat deneyebilirsiniz d7 piniyle çalışan bir blink kodu yükleyip oraya bir 2 bacaklı led bağlaylıp denemenizi tavsiye ederim

Teşekkürler bi deneyeceğim.

Malzemeler aynı videoda da aynı pini kullanıyor.

İki bacaklı led şu kodla sorunsuz olarak çalıştı.

#define LED D7
void setup() {
  pinMode(LED, OUTPUT);
}
void loop() {
  digitalWrite(LED, HIGH);
  delay(1000);
  digitalWrite(LED, LOW);
  delay(1000);
}

birde adafruit kütüphanesi ile denemeler yap onda da sonuç alamazssan ledin arızalı diyeceğim

Denedim olmadı. Son çare yeni ARGB şerit led siparişi verdim. Hadi bakalım :smiley:

Eski ledim arızalıymış. Yenisi gelince taktığımda oldu. Eskisini nasıl değerlendirebilirim ? Sanırsam çipleri yandı.

aradan 1 tanesi bile bozuk olsa sapıtabiliyorlar bozuk olanı bulmanız gerekiyor.

İlk 14 ledi kestim ve tekrar denedim. Led çalıştı. :slight_smile:

aynı bu şema ile bağladığımızda sorunsuz bir şekilde çalışıyor mu? bread’a gerek bile kalmıyor değil mi? ve en son ki kod, iki bacaklı led ile sorunsuz çalışan o tam olarak nasıl oluyor.

Evet şemadaki şekilde bağlantı yaptığınızda sorunsuz bir şekilde çalışır.

1 Beğeni