NodeMCU v3 CP2102 vs CH340 çip

Herkese merhaba,

Sitede

NodeMCU V3 LoLin ESP8266 Geliştirme Kartı’nın iki farklı çipli versiyonu bulunmakta.

Bknz: Ürün Linkleri

CP2102 ve CH340 çiplerinin arasında ne gibi donanımsal farklar ve avantajlar bulunmakta?

Özellikle klon arduino kartlarda da CH340 ismini sıkça görüyoruz.

Aslında aynı çipler sadece farklı üreticiler tarafından üretilmişler ve birisi 500B baud rate kadar çıkabilirken diğer 1M baud rate e kadar çıkabilir tavsiyem CH340ı satın almanızdır. Hem CH340 için daha fazla kaynak bulabilirsiniz :smiley:

1 Beğeni

Projeler için kaynak bulmak önemli. Bir yandan donanımların yeterliliklerine de dikkat etmek gerekiyor. Bu kartı bugün sipariş etmiş olduğum Creality CR-6 SE Yazıcım için güvenlik sistemi projemde kullanacağım.

İçerisinde Duman, Sıcaklık ve Nem sensörü olan, Buzzer ile fiziksel uyarı, ESP8266 ile telefona online uyarı göndererek, Röle ile yazıcının elektriğini kesen, RF Vericisiyle Yangın söndürme sistemini tetikleyen detaylı bir projenin baş kahramanı olacak.

En başta mikro kontrolcü olarak Arduino kart + Esp8266 kullanmayı düşünüyordum fakat donanım gücü anlamında NodeMCU’nun bariz daha yüksek kapasiteli olması beni ona yöneltti. Çip konusunda da bilgilendiğimize göre geriye projeyi tamamlayıp forumda paylaşması kaldı.

Teşekkür ederim.

Maker Günlükleri kategorisinde paylaşabilirsiniz merakla bekliyorum :smiley: