Nodemcu Vi̇n den Çikiş Alamiyorum?

NODEMCU CH340 modelini kullanıyorum. VİN pininden 5V almak istiyorum ancak hiçbir şekilde çıkış alamıyorum. Sorun nedir acaba kart bozukmudur ?

Video veya foto atarsanız daha kolay olur
Birde (GND) Bağlantısını yaptınız’mı

Gnd bağlantısını da yaptım ne denediysem olmadı 3.3 ten rahatlıkla çıkış alabiliyorum ancak 5v çıkışta almam gerekiyor .5v u VV pininden alabilirmiyiz acaba

5v sadece tetikleme veya led gibi işlemler için kullanılır besleme yapamazsınız

1 Beğeni

Sensörleri ve LCD ekranı çalıştırmak için kullanacağım . 3V kullanarak da çalıştarabiliyorum ancak kararlı olarak çalışmıyor onun için 5V gerekiyor

Merhaba,
NodeMcunun dijital çıkışlarından 5V alamazsınız 3.3v lojik seviyesindedir. VIN girişinden nodemcu da sadece besleme için kullanılıyor. VU pininden sabit 5V çıkış alabilirsiniz. Eğer sensörler veya ekran gibi çeşitli akım gerektiren komponentleri çalıştırmak için diyorsanız harici bir 5V güç kaynağı kullanmanızı tavsiye ederim. Tüm GND’ler yani arduino, sensör, adaptörünüzün birleştirmeniz gerekiyor. İyi günler dilerim. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Teşekkür ederim öncelikle, birşey daha soracağım 5V luk bir çıkış veren sensörü NODEMCU nun dijital pininden okuyabilirmiyiz?

Bu sensörden sensöre değişir ama genel itibariyle okuyabilirsiniz.

Peki pinler 3.3V luk olduğu için buraya sensörler üstünden 5V geldiği zaman bir sıkıntı çıkarırmı karta zarar verirmi?

Evet bu durum olası. Bu sorunu ortadan kaldırmak için dirençlerle bir voltaj bölücü devresi hazırlayabilirsin. R1=1K, R2=2k civarı dirençler içini görür. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni