Örümcek Robot Yapma

Merhaba. 6 bacaklı yürüyen böcek robot yapmak istiyorum. 12 adet Tower Pro SG90 servo motor aldım. Arduino uno ya bağlayacağım. Bunun için motor sürücü gerekli mi? Gerekliyse 12 motoru birden kullanabilmek için hangi motor sürücüyü önerirsiniz. Teşekkürler.

Merhaba,
Motor sürücüye gerek yok ancak 12 servo motorunu çalıştıracak gücü arduinoya karşılayamaz. Bunun için güç kaynağı bağlamanız gerekmekte. Servoların artılarını güç kaynanğının artısına, servoların eksisine arduinonun GND ve güç kaynağının eksisine bağlayın. Servoların sinyal pinini ise normal arduinonun pwm pinlerine bağlayıp normal bir şekilde sürebilirsiniz. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

Peki güç kaynağı olarak 5 volt usb powerbank yeterli olur mu? Ne önerirsiniz.

Merhabalar,
Electro sorunuz cevabını vermiş ama şöyle bir ekleme yapmak istiyorum eğer 6 bacaklı yapmak istiyorsanız 6 x 3 = 18 den 18 sg90 a ihtiyacınız var. 12 Servo 4 bacaklı yapabilirsiniz. :smiley:

Bir motor bacağı havaya kaldırıp indiriyor. İkınci motor öne arka hareket ettiriyor. Üçüncü motor ne yapsın ki? Yürümek için bir bacakta 2 motor yetmiyor mu?

Evet yürümek için yetiyor fakat daha estetik durması ve hareket kabiliyeti için 3 motor daha güzel aşağıda ki linkten önerdiğim kaynağa bakabilirsiniz.

4 ayaklı 12 adet sg90 servo takılabilecek örümcek robot gövdesi 3d baskısı bu sitede 45 TL. Daha uygun fiyatı olan henüz bulamadım. Elle maket bıçağı ile plastik parçalarını oyarım diye düşündüm baştan ama vazgeçtim. Başka önerisi olan varsa oradan alabilirim.

Örümcek robot gövdesini bu siteden (robocombo) almanızı tavsiye etmem. Ben aldım parçalar birbiriyle bir miktar uyumsuz. Delikleri ve parçaları uysun diye saatlerce bıçakla oymak zorunda kaldım. Şu anda gecenin 5 i. Hala bıçak elimde oyuyorum.