Potansiyometre titreme

Arduino leonardoyla çok turlu potansiyometre kullanarak direksiyon seti yaptım. Rahatsız edici bi titreme oluyor. Sanırsam çözümü mercimek kondansatör bağlamak ama nasıl bağlayacağımı bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Bu şekilde bağlantı yaparak filtre yapıp önüne geçebilirsin titremenin

işte çizimlerden anlayamıyorum bilgim olmadığı için. İnternetten izleyerek yaptım ben de. mala anlatır gibi anlatabilir misin :grinning_face_with_smiling_eyes:

Eğer şema okumayı bilmiyorsanız bu denli basit bir şemayı dahi ben ne kadar anlatırsam anlatayım size çözüm bulamam. Bu şemasını attığım pot için filtreyi yapar/yaptırırsanız %90 çözülecektir eğer potunuzda bir problem yoksa.

devreyi çok basit kurdum. 10klık çok turlu potun - bacağını bağlantı kablosuyla arduinonun gnd sine + bacağını 5V sine bağladım sinyal bacağını da A0a bağladım. şimdi pota bir şey mi eklemem lazım yoksa kablo bağlantılarına mı bi şey yapmam lazım onu anlatırsanız anlarım.

Nasıl tarif edersem edeyim tecrübeniz olmadığı için birşeyi yanlış yaptığınızda yüküm bana kalıyor malesef şemayı inceleyip yaparsanız işinizi görecektir

hocam senin güzel canın sağolsun sen söyle şöyle anlaşılabilir bi dille. ne demek sana kalacak yardımcı olmaya çalışıyorsun burada

Öncelikle 5Volt ve Gnd arasına 100nF kondansatörü bağla yani 100nF kutupsuz kondansatörün 1 bacağı 5 volta diğer bacağı gndye bağlanacak

Daha sonra potansiyotmere değerin ile 100ü çarpıp çıkan sonuça göre direnç alacaksın
örn: 10kdeğerinde bir potun var 10.000 x 100 = 1m
Bu örneği baz alarak kendi hesabını yap.

Bulduğun sonuca göre satın aldığın 1/4w bulduğun değerde direnci potun arduinoya giden ucundan gndye bağla yani arduinonun analog pininden gnd pinine bulduğun direnci bağlayacaksın.

en son aynı analog pin ile gnd arasına da 100nF kondansatör bağlayacaksın

gayet anlaşılır şekilde anlatmışsın çok teşekkür ederim. Yapmaya çalışıym beceremezsem, olmazsa da canın sağolsun

Yapamazssan yaz görsel olarak da çizerim sorun yok maksat yardım etmek

1 Beğeni

tamamdır yapım aşamasında yazayım öyleyse. tekrardan teşekkür ederim