Raspberry Pi 4 2 GB ile RetroPie (RecalBox) Projesi

Herkese selamlar. Bir süredir Robotistan.com’da çalışıyorum ve çalışma ortamının her yerinde maker ürünleri var. Bir süre sonra dayanamadım ve şöyle oldu :slight_smile: ;

Küçüklüğünden beri oyunlara yakın bir ilgim var. Gamer’ım demeye çekiniyorum çünkü artık bu terimi profesyoneller kullanıyor. Ama kendi çapımda fena değilim diyebilirim.

Ayrıca uzun zamandır iyi bir makine sahibi olmadığım için çok fazla low-spec oyun oynamak zorunda kaldım ve bu oyunlardan nasıl tat alınır baya bir öğrendim.

Evdeki ps2 ve xbox360 ise baya eskidiği için geçen gün Retro-pie projesine denk geldim ve “741nfect sanırım yeni uğraşını buldun” dedim. :slight_smile:

Hemen Robotistan.com Depo’ya koştum ve depo müdürümüz Hakan Bey’e benim alacaklarım var dedim. Saolsun kırmadı hemen yardımcı oldu. Ödememi yaptım, ürünleri aldım ve masama dönüp çalışmaya devam ederek akşamın gelmesini bekledim.

Aldığım ürünler aşağıdaki gibiydi:

• Raspberry Pi 4 2GB
  • Küçük Aluminyum (sanırım) heatsinkler
  • Micro Hdmi Kablo
  • Orjinal Şarj Adaptörü (akımın çok stabil olması gerektiğini öğrendiğim için)
  • Sd Kart
  • Kutuyu almadım. Kendim basacağım.

Eve geçtikten sonra ise ilk günüm şöyle geçti:

• Heyecanla kutu açılışı!

• Kartı bozmamam için bilmem gerekenler

• Vücudumda statik elektrik birikmesi nedeniyle karta zarar verebileceğimi öğrendim. Bunun için ya özel ekipman kullanmalıymışım. Ya da çalışmadan önce kendimi topraklamalıymışım. Ben çalışmadan önce gidip evin musluğuna dokunuyorum. :slight_smile:
  • Raspberry Pi’ye nasıl imaj atılır?

• Öncelikle ilk gün Retro Pie imaj kurulumu yapmadım. Biraz aleti kurcalayasım geldi. Hatta Retro Pie ile RecalBox’ın arasında kaldım. Az sonra bahsedeceğim NOOBS’un içerisinde RecalBox hazır geliyor. Belki daha sonra onda karar kılacağım.

• Bunun en kolay yolunun NOOBS ile yükleme olduğunu öğrendim. Noobs’u indirdikten sonra içindeki tüm dosyaları sd karta attım ve sd kartı Raspberry Pi kapalıyken yuvasına taktım ve gücü verdim.

• Hdmi’a bağladığım Raspberry Pi içindeki kart ile ilk açılışını yaptı ve standart bir işletim sistemi yükleme ekranı geldi. Bir çok seçenek içerisinden Raspbian’ı seçtim ve yükleme başladı. 10dk’da müthiş kolay geçen bir yükleme süreci yaşadım ve Raspbian ekranı karşıma geldi.

• Biraz kurcaladım ve kız arkadaşım televizyonu kullanmak istediği için sanırım artık SSH’ın zamanı geldi dedim.

• Öncelikle Raspberry Pi’yi Wifi’a bağladım ve ayarlarından SSH’ı açtım.
    • Terminalden SSH’a bağladım ve her şey sorunsuz çalıştı. (kodu hatırlayamıyorum. İhtiyacı olanlar yazarsa arar bulurum.)
    • Sonra pc’ye VNC Client kurdum ve SSH’taki ip’yi VNC’ye girdim ve voila! Raspbian ekranı bilgiayarıma yansımıştı. Mouse ve klavye kontrolleri bendeydi.

Evet ilk gün böyle bitti çünkü meğer mac’in şarj aletini ofiste unutmuşum ve şarjım bitmişti. Bugün ise Karta uygun 3D baskı kutulara bakıyorum. Bir tane beğendim ve üzerine markamı yazdım. Sanırım yarın basabileceğim.

Projeyi ilgilenebildiğim her gün güncelleyeceğim ve fotoğraflarını eve geçince paylaşacağım ama şu an için çok paylaşılacak bir şey yok. :slight_smile: Asıl fotolar kutu basıldıktan sonra gelecek.

5 Beğeni

Merakla bekliyorum ben de yapmıştım zamanında retropie’dan Zelda öneririm :grinning_face_with_smiling_eyes:

Proje neredeyse bitti 700 oyun+recallbox çalışıyor. Akşam fotolar geliyor.

Eksik kalanlar:
Fan Takılacak
Adreslenebilir led ile fps sayacı denemesi
Şu an sadece snes oyunlarım var tüm platformlar için oyun arşivi yapılacak. :slight_smile:

Heyecanla fotoları bekliyoruz. Acaba GTA kaldırır mı? Merak etmiyor değilim. Yanlış değilsem Vice City kaldırması gerekiyor. :blush:

Vice city yi kaldıracağını düşünüyorum heyecanla bekliyorum. :grinning_face_with_smiling_eyes:

Proje neredeyse bitti. Yukarıdaki eksiklikleri henüz tamamlayamadım. Ayrıca Raspberry Pi 4’te çok ufak bir bluetooth gecikmesi (lag) var. Bunun için bir harici bluetooth dongle alacağım.

Şimdi fotolar geliyor.! :smiley:

1 Beğeni

Çok iyi olmuş elinize sağlık :grinning_face_with_smiling_eyes:

Evet düm tüm gece bununla oynadım ve oyunların yalnızca bir kaç tanesini deneyebildim. Sanırım bir ömür oynayabilecek kadar retro oyunum var. :smiley:

Daha diğer konsolların oyunları gelecek. Bir arkadaşımda 100GB’lık bir arşiv buldum. Cesaret edebildiğimde onları da yükleyeceğim. :slight_smile:

Baya güzel olmuş ellerinize sağlık :+1: . Aslında kutunun içine küçük bir RGB LED koyulabilir güzel gözükür. Onun dışında PlayStation 5 bile kıskanır. :grinning:

1 Beğeni

Fanın arkasına bir kaç led koyup rgb fan yapmayı düşünüyorum ama benim sizler gibi yoğun bir makerlık deneyimim yok. GPIOlara dokunurken bile çekiniyorum sanırım yavaş yavaş yapacağım.

Dışına da adreslenebilir led ile kısa bir bar yapıp oradan işlemci sıcaklığını göstermeyi düşünüyorum. İşte o zaman Ps5 ile kapışabilirim. :smiley:

1 Beğeni

Evet çok güzel olur öyle bişey olursa işlemci sıcaklığına göre yeşilden kırmızıya doğru gider.

Bir de eski atari salonlarındaki kol ve düğmelerden yapılırsa efsane olur.