Raspberry Pi Pico Hakkında Düşünceleriniz

Raspberry Pi kısa süre önce düşük bütçeli, küçük ve hızlı geliştirme kartları olan Raspberry Pi Pico’yu duyurdu. Ürünün tanıtım sayfası için tıklayın.

Tanıtım sayfasından özetle bazı özellikleri;

• Üzerinde Raspberry’nin İngiltere’de kendi geliştirdiği RP2040 mikrodenetleyicisi bulunmakta.
  • 26 GPIO, 3 analog giriş pini bulunmakta.
  • Bir python türevi olan MicroPython veya C/C++ kullanılarak programlanıyor.
  • Fiyatı 4 dolar, Türkiye’de muhtemelen 35-40 TL civarında olur diye tahmin ediyorum.

Raspberry pi’den sanırım ilk defa bu tarz bir hamle görüyoruz. Bir arduino-raspberry rakipliği görür müyüz sizce? Kart tutar mı? Düşüncelerinizi merak ettim

3 Beğeni

Merhaba,
Bence kart kesinlikle tutar çünkü arduino ile yapılamayacak işlem gücü gerektiren ama bir Raspberry zero kadar da güç istenmeyen projelerde orta seviye bir kart her zaman ihtiyaçlar arasındadır. Bazı projeler arduinoda olmuyor ve rp zero’ya o kadar para baymak mantıksız. Bence bu kartın gelmesi çok iyi olmuş.

3 Beğeni

Bencede tutar çünkü sanayide arduino biraz basit kaldığı için ve bazı projelere gücü yetmediği için tercih etmeyenlerde vardı bu onlara çözüm olur bende trye gelir gelmez alıcağım :smiley:

2 Beğeni

Türkiye’ye gelir gelmez ilk test edenlerden biri olacağım inşallah ,o zaman aklımızdaki soruların hepsine cevap bulacağız

2 Beğeni

Raspberry 4 içine işletim sistemi yüklenebilen mini bir bilgisayardır fakat pico arduino gibi bir proje kartıdır :smiley: ikisi çok ayrı şeyler yani.

1 Beğeni

Bencede tutar.Türkiye’ye gelmiş sanırım ama stokta yok.Fiyatı da uygun geldi bana.

1 Beğeni

evet hocam, farklı olduğu için açtım konuyu zaten. Bu yıl ilk olarak raspberry’nin zero modelinin gelişmiş halini çıkartmasını bekliyordum ben, o yüzden bu bana ilginç geldi biraz. Normalde raspberry çok daha gelişmiş kartlar çıkarıyor.

Yine de pico fena durmuyor bence. Dökümantasyonu filan güzel hazırlanmış. Ayrıca pico’dan vga görüntü çıkışı almaya yarayan kartlar gibi çeşitli eklenti kartları da çoktan çıkmış bile. Türkiye’de bulunmuyor şimdilik ama gelir belki

Bir arkadaş o fiyata raspberry 4 almak daha mantıklı yazmıştı ona cevap vermiştim fakat sanırım yanlış kişiye cevap vermişim :smiley:

1 Beğeni

evet fiyatı uygun, Türkiye’de şuan ana distribütörün sitesinde gözüküyor ancak stok gelmeden eklemişler sanırım. Robotistan’a da gelir muhtemelen ilerleyen zamanlarda

Gerçi raspberry zero çıktığı zaman 5-6 ay boyunca stok bulamamıştım ben, bakalım bu nasıl olacak

1 Beğeni

Olsun hocam konu desteklenmiş oldu işte, bilginin fazlasından zarar olmaz :))

2 Beğeni

Adeta Nvidia’nın ekran kartları gibidir. Stokta bir türlü bulamazsınız :smiley:

Aynen öyle :confused:
Bu sefer raspi zero gibi olmaz, çıktıktan bir iki hafta sonra stoklara girer filan diye düşünüyordum ama şimdiden hiç farkında olmadan 2 ay geçmiş bile. Raspi zero’yu 7 ay filan bekleyip alabilmiştim, bunda da aynısı olacak muhtemelen

Youtube’da yabancı içerik üreticiler 1 aylık kullanım sonu incelemesi filan yapmış, biz henüz ürünü göremedik :slight_smile:

1 Beğeni

Çıktığı günün hemen ardından tanıtanlar bile var hocam bize de sıra gelir umarım :smiley:

1 Beğeni

Ülkemize giriş yaptı. Alan var mı memnun mu? Bizimle paylaşsın deneyimini.

1 Beğeni

Evet, birçok e-ticaret sitesinde satışa çıkmış. Satın aldım ancak ulaşmadı henüz elime. Ulaştıktan sonrada 1-2 hafta filan kurcalayamayacağım zamanım olmadığı için.

Beklentileri fazlasıyla karşılamış sanırım gördüğüm duyduğum kadarıyla. Bana da her türlü avantajlı geliyor zaten. Neredeyse bir klon arduino nano fiyatına çok daha fazla niteliğe sahip bir kart

2 Beğeni

Tamamdır Dediğiniz gibi çok övülen bir kart. Ama Sizdende bir duyalım :smiley:

Merhaba, Pico’yla yaklaşık bir haftadır çalışıyorum, arduinodan sonra çok büyük kolaylık sağlıyor micropython. C/C++ ile programlamayı daha denemedim ama Raspberry Pi vakfı hem micropython için hem de C/C++ için kapsamlı ve anlaşılır bir SDK sunmuş o yüzden C/C++ ile programlamak da o kadar zor olmayacaktır. Kütüphane eklemek ve yazdığımız scripti kaydedip çalıştırmak Arduino IDE’den farklı. Kendi hafızası var ve birden fazla script kaydedebiliyoruz. Dahili Real-Time Clock ile datalogger olarak da kullanmak mümkün. Kısacası hem pinleriyle hem de özellikleriyle çok büyük kolaylıklar sağlıyor, fıyatından ve hızla büyüyen communityden dolayı arduinonun yerine geçmesi çok muhtemel bir kart olacaktır. Gördüğüm tek eksik fiziksel olarak pin numaraları kartın üzerine yazılabilirmiş, pin numaralarına sürekli pinouttan bakmak biraz yorucu olabiliyor. P.S Fotoğrafta 0.96" oled ekran kullandım ve dahili sıcaklık sensörüyle sıcaklığı ekrana yazdırdım :slight_smile:

2 Beğeni

Benimde geçti elime yakın zamanda. Sadece test etmek amacıyla kullandım. Vakfın hazırladığı micropython kitabının PDF’inden yararlandım biraz. Çok vakit ayıramadım ancak vakıf cidden çok güzel bir dökümantasyon hazırlamış ve basın içerikleri çok iyi.

Pin numaraları konusunda ben de katılıyorum, keşke üstte olsaymış. Ancak kartın alt kısmının tamamen düz olması da ayrı bir avantaj. Devre kartları üzerine gömülebilir olmasını sağlıyor böylece. İlerleyen günlerde üzerinde gömülü pico barındıran birçok kart görürüz diye düşünüyorum ben.

Community konusunda da katılıyorum, muhtemelen binlerce içerik oluştu bile çoktan. Raspberry pi stok konusunda istikrar sağlayabilirse bu kartı çok sık göreceğiz gibi hissediyorum.

Fotoğraftaki örnekte çok güzel olmuş bu arada :100:

1 Beğeni

Çok güzel bir örnek olmuş ben de yakın zamanda almayı planlıyorum😂

1 Beğeni

Merhaba,
Rasberry Pi Pico, Robotistan kanalında tanıtıldı izlemeyi unutmayalım :wink:.
https://www.youtube.com/watch?v=4RcArSrRlng

1 Beğeni