Raspberry Pi Pico Hakkında Düşünceleriniz

Raspberry Pi kısa süre önce düşük bütçeli, küçük ve hızlı geliştirme kartları olan Raspberry Pi Pico’yu duyurdu. Ürünün tanıtım sayfası için tıklayın.

Tanıtım sayfasından özetle bazı özellikleri;

  • Üzerinde Raspberry’nin İngiltere’de kendi geliştirdiği RP2040 mikrodenetleyicisi bulunmakta.
  • 26 GPIO, 3 analog giriş pini bulunmakta.
  • Bir python türevi olan MicroPython veya C/C++ kullanılarak programlanıyor.
  • Fiyatı 4 dolar, Türkiye’de muhtemelen 35-40 TL civarında olur diye tahmin ediyorum.

Raspberry pi’den sanırım ilk defa bu tarz bir hamle görüyoruz. Bir arduino-raspberry rakipliği görür müyüz sizce? Kart tutar mı? Düşüncelerinizi merak ettim

3 Beğeni

Merhaba,
Bence kart kesinlikle tutar çünkü arduino ile yapılamayacak işlem gücü gerektiren ama bir Raspberry zero kadar da güç istenmeyen projelerde orta seviye bir kart her zaman ihtiyaçlar arasındadır. Bazı projeler arduinoda olmuyor ve rp zero’ya o kadar para baymak mantıksız. Bence bu kartın gelmesi çok iyi olmuş.

3 Beğeni

Bencede tutar çünkü sanayide arduino biraz basit kaldığı için ve bazı projelere gücü yetmediği için tercih etmeyenlerde vardı bu onlara çözüm olur bende trye gelir gelmez alıcağım :smiley:

2 Beğeni

Türkiye’ye gelir gelmez ilk test edenlerden biri olacağım inşallah ,o zaman aklımızdaki soruların hepsine cevap bulacağız

2 Beğeni

Raspberry 4 içine işletim sistemi yüklenebilen mini bir bilgisayardır fakat pico arduino gibi bir proje kartıdır :smiley: ikisi çok ayrı şeyler yani.

1 Beğeni

Bencede tutar.Türkiye’ye gelmiş sanırım ama stokta yok.Fiyatı da uygun geldi bana.

1 Beğeni

evet hocam, farklı olduğu için açtım konuyu zaten. Bu yıl ilk olarak raspberry’nin zero modelinin gelişmiş halini çıkartmasını bekliyordum ben, o yüzden bu bana ilginç geldi biraz. Normalde raspberry çok daha gelişmiş kartlar çıkarıyor.

Yine de pico fena durmuyor bence. Dökümantasyonu filan güzel hazırlanmış. Ayrıca pico’dan vga görüntü çıkışı almaya yarayan kartlar gibi çeşitli eklenti kartları da çoktan çıkmış bile. Türkiye’de bulunmuyor şimdilik ama gelir belki

Bir arkadaş o fiyata raspberry 4 almak daha mantıklı yazmıştı ona cevap vermiştim fakat sanırım yanlış kişiye cevap vermişim :smiley:

1 Beğeni

evet fiyatı uygun, Türkiye’de şuan ana distribütörün sitesinde gözüküyor ancak stok gelmeden eklemişler sanırım. Robotistan’a da gelir muhtemelen ilerleyen zamanlarda

Gerçi raspberry zero çıktığı zaman 5-6 ay boyunca stok bulamamıştım ben, bakalım bu nasıl olacak

Olsun hocam konu desteklenmiş oldu işte, bilginin fazlasından zarar olmaz :))

1 Beğeni