SG90 için 3 metre kablo?

merhaba, ethernet kablosunun içindeki 2 tane başı birleştirsem bile servolar yeterli gücü alamıyor deliriyor 360 derece dönmeye başlıyorlar. güç olarak dış besleme 5 voltla gönderiyorum fakat yetmiyor. nasıl bir kablo gerekiyor? intenette satılan 15 metre 22awg kablolardan alıp mı yapmalıyım. O zamanda kablo karmaşası oluyor. tek kablo olup 6-7 baş içeren kablo bulunabilirmi yetecek düzeyde

servo sinyali 3metre kabloda bozulur (daha dogrusu PWM hızından dolaı kabloda voltaj düşmesi olur) dolayısı ile servolar istenilenin dişinda hareket ederler…
servo güclendirici koyman gerekir…ethernet kablosu bu iş için uygun lakin güclendirici (dalga şekillendirici/düzeltici diyee gecer) kullanman şart…

en basit inden optocoubler ile yapabilirsin ben link koydum umarım moderator tarafından yada forum kuralları gereği sakıncası yoktur…

aslında servonun açısının tam anlamıyla doğru olması umrumda değilde.
kabloyu kısalttım ethernet kablosunun içindeki 2 başı + 2 başıda - olarak diğer tarafa yolladım. sinyalleri tek baş yolladım. yani toplamda ethernet kablosunun içinde 6 baş kullanıyorum.

aslında sorunsuz calısıyorda. 5 dk falan kullandıktan sonra servonun biri bir anda 360 derece aralıksız dönmeye başlıyor motor gibi.

sinyalleride çift baş yapayım dedim ama gücü normal 30cmlik breadboard kablosuyla verip sinyalleri uzattıgım kabloyla verince böyle sapıtma olmuyor demekki + ve - kablolarla alakalı.

daha kalın kabloyla kullanmak sorunu çözermi yoksa farketmeyip kablo uzunluguylamı alakalı acaba bu güclendiricileri bulmakta zor bulsakta servonun kendisinden pahalıdır cok sacma bi olay uzatıp kullanamamak

servolara direk adaptörle güc versem - sadece - bacagınıda nodemcu ya yollasam çözülür mu acaba

SG90 aslında cok başarılı bir servo değil ben radio kontrol model uçak larlada ilgileniyorum 10 adet aldım 3 ü bozuk cıktı yani cok güvenilir olmuyor elinde varsa en azında o kontrolsüz dönen servoyu değiştirsen…birde böyle dene …

benim yıllar önce yaklaşık 1998 yılında yaptıgım bir projede servo kullandım tabi ozamanlar ne arduino nede sg90 lar vardı mustemel hitec marka servo kullandım…4 mt kablo verdı ve şöyle yaptım:
3 damar kaplı biri - diğeri +12 volt bir diğer
de 12 volt servo sinyali bunları linkini verdiğim optocupler ile yaptım servonun ldugu yerde ekrar optocoupler ile sinyali 5 volta beslemeyide klasik 7805 ile 5 volta düşürdüm ve servoyu koyduğum yer magnetik loop anten inin yanı yaklaşık 1500volt luk radyo sinyali olma olasılıgı olan yer( normalde floresan lambayı bu noktaya yaklastırdıpında yanıyordu) hiç bir sacmalama olmuyordu…

fikir vermesi için arşivden buldum resim olarak ekliyeyim…
J1 olan servo sintali…