SG90 Servo Motor Adaptör Problemi

Merhaba;

Elektronik ile yeni tanışanlardanım. Arduino uno ile 3 motorlu basit bir robot kolu yaptım.
Arduinoya bilgisayarın USB çıkışından bağladığımda motorlar yazılımın setup kısmında belirlediğim açıya gelip duruyor, burada sıkıntı yok.

Ancak USB bağlantısını söküp harici bir adaptör ile beslediğimde iş karışıyor. 180derece diye bildiğimiz SG90 servo motorlar 360derece tam tur dönmeye başlıyor ve mekanik müdahale edilene kadar veya enerji kesilene kadar aynı yönde dönmeye devam ediyor.

Durumu geçen hafta buradan aldığım iki farklı adaptör ile denedim, sonuç aynı.
Adaptörler şu şekilde
Bir tanesi 12V, 5A
Bir tanesi 12V, 1A

Nerede yanlış yapıyorum acaba?

Merhabalar bende şu anda sg90 la quadruped yapmaktayım bağlantıları kontrol edin ve 9 volt bir pille deneyin ben 9v ile yapıyorum ve gayet sağlıklı oluyor.

1 Beğeni

Bence adaptörün tam regüle olmadığı için sorun yaşıyor olabilirsin. İlk başta Hüseyin kardeşimizin dediği gibi 9v luk pil bağla eğer sorun çözüldüyse adaptörde sıkıntı vardır. Eğer çözülmediyse arduinonun voltaj regületöründe sorun vardır arduinoyu değiştirmeyi deneyin. Adaptör sorununuda bir 1n4007 diyotla çözebilirsiniz galiba. Diyotun çizgisi arduinoya doğru bağla diğer tarafınada güç ver. Olmazsa arduinoya paralel olarak elektrolikit kondansatör bağla değeri çokta farketmez 1uf den az olmasın yeter ve 25v luk olanlardan olsun.

1 Beğeni

Tekrar merhaba;

Üstadlar tavsiyeniz üzerine devreyi 9V pil ile besledim, hiç çalışmadı, en ufak bir hareketlenme olmadı. Durum böyle olunca kartı değiştirdim. Söylediğiniz gibi kartta problem varmış. Kartı değiştirince sorun düzeldi. O kartı daha önce yanlışlıkla 9V AC adaptöre takmıştım. Sanırım o sıra yanmış regülatör.

İlginiz için teşekkür ederim.
Kolaylıklar dilerim.

2 Beğeni

Yardımcı olabildiysek ne mutlu :smiley:

Merhabalar

Muhtemelen regülatörünüz yanmıştır ama servoları arduino üzerinden beslemek yerine harici olarak 6 V veyahut 5 V luk bir güç kaynağı ile besliyerek daha basit hale getirebilirsiniz.

2 Beğeni