Solarx güneş taki̇p si̇stemi̇

Hocam sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah razı olsun İnşaAllah. Dediklerinizi tek tek tüm elektronik parçalara yaptım. Sistemdeki sadece bir LDR diğerlerine göre yarısı olarak algılıyordu. Diğerleri 700-800 iken mesela o en fazla 300-350’lere çıkıyordu. Bende onu değiştirdim. Oysa önceden deeğiştirmiştim. Her halde ikiside sıkıntılıymış. Daha sonra bilgisayarda çalıştırdım. Çalıştı. Tabi flaş ile yakında izleyince daha bi kolay hareket ediyor. Güneşte denedim, pek işe yaramadı. Acaba bunun için bir öneriniz var mıdır?

2 Beğeni

Estağfurullah hocam ne demek. Flaşta işe yaraması güzel. Güneşte neden işe yaramıyor pek bilemiyorum açıkçası. Güneş ışığı LDR’lerin hepsinde yüksek değer gözükmesine mi yol açıyor acaba? Belki ldr’lerin etrafını filan biraz kapatırasnız düzelir

1 Beğeni

Anladım hocam. O zaman bide etrafını küçük kağıtlar ile sararım. Birde o şekilde denerim. Durumu daha sonra burada bildiririm İnşaAllah. Allah razı olsun İnşaAllah tekrardan.

1 Beğeni

benim de ldr değerleri farklı ldr değerlerini nasıl değiştiriyoruz?

Hocam bende fazladan vardı LDR, teker teker denedim. Olduğunu fark ettiğimde çalıştığını bıraktım. Yani eğer imkanınız varsa almanızda fayda var. Çünkü maalesef ki içinde bozuk çıkabiliyorlar. :man_facepalming:

Elimde fazla yok ama 4 ldryide kontrol ettiğim birbirine yakın değerler çıkıyor ama 1si diğerlerine göre daha düşük çıkıyor tek çare yeni ldr almak mı?

Yani tek çare olmayabilir. Ben denediğimde en karanlık yaptığım an dirençleri 800 küsürü bulmuştu. Genelde de 700’ün üzerinde çıkması gerekiyor muhtemelen. Ancak yine de farklı durumları da kontrol etmek gerekebilir.

Hayal et yap sitesindeki devreyi yaptım onların kodunu kullandım oldu. Bunların ya kodunda bi sıkıntı olabilir mi ben mi bişeyler yanlış yapıyorum?

Valla bende de baya sıkıntı olmuştu. Her türlü parçasını tak çıkar, hiç anlamamıştım. Ama en sonunda buradan Ahmet hocam sağolsun. LDR’lerden birinde ölçme eksiği olduğunu öğrendim, yeniledim. Ancak kodda bir düzenleme yapmadım. Sadece ekstra olarak Tolerans ayarlarında bir oynama yaptım, azaltma çoğaltma gibi. Ancak tabii ki başka bir sorunda olabilir.

1 Beğeni

Arkadaşlar bu solar takip oldukça etkili ve güzel bir sistem diye duydum. Yenilenebilir enerji için biraz fazla heveslendim açıkçası. Remak solardan güneş takip sistemi siparişi verdim.
https://www.remaksolar.com/urunler Sabırsızlıkla bekliyorum ancak kullanıcılar olarak şuna dikkat et dediğiniz kısımlar var mı?