Sosyal Mesafe Kontrol Bilekliği

Merhaba.
Mesafeyi ölçebilen ve mesafenin tanımlanan değerin altında olması durumunda sesli ikaz verebilen, taşınabilir, mobil bir bileklik yapmak istiyoruz.
Bu projede kullanılabilecek malzemeler (mesafe sensörü, buzzer, güç kaynağı, kontrol kartı vb.) ile ilgili önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.

1 Beğeni

En basitinden bir HC-SR04 kullanabilirsiniz sensör için kontrol kartı olarak arduino nano ve güç kaynağı içinde bir lipo pil zaten uyarı için buzzerı söylemişsiniz. Ayrıca lipoyu şarj edecek bir devrede lazım onun içinde lipo şarj modülünü kullanabilirsiniz tam detay isterseniz söyleyebilirim fakat bu malzemelerden yola çıkarak kendiniz yapmanız daha doğru :smiley:

Cevabınız için çok teşekkür ederim Hüseyin Avni bey. Bir ilkokul öğrencisi kardeşimizin projesi bu. Bakalım başarabilecek miyiz? :slightly_smiling_face:

İnşallah başarırsınız istediğiniz zaman buradan soru sorabilirsiniz :smiley:

merhabalar konulu huseyin hocam cevaplamış ama ben yinede diyecem
anladığım kadar bileklik istiyorsunuz eğer bileklikte ekran olursa
lcd ekran en ucuzu olur diğerlerini hüseyin hocam cevaplamış
isterseniz bağlantıları size atabilirim

Merhaba. Teşekkürler @arduino_hocam şuan için ekran kullanmayı düşünmüyoruz. @Huseyin_Avni hocam size bir sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim. Bu proje için şu malzemeler yeterli olur mu? Sensörü iki adet kullanmayı düşünüyoruz.

Arduino Nano 328 (Klon) - (USB Kablolu)

HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü (2 adet)

Buzzer

7.4 V 2S Lipo Batarya-Pil 450 mAh 25C

Anladığım kadarıyla bu kart programlanabiliyor.

Evet aslında yeterli fakat 7.4V yerine 3.7V ile step-up devresi kullanabilirsiniz ve bir şarj devresi gerek bunları kullanabilirsiniz:

Şarj devresi: TP4056 3.7 V 1S Lipo Şarj Aleti - 5 V 1 A Lithium Battery Charger Satın Al | Robotistan

Step-Up voltaj regülatörü: Ayarlanabilir Step Up Boost Voltaj Regülatör Kartı - XL6009 - 4 A Satın Al | Robotistan

Hocam bu durumda ürün listem bu şekilde oldu.

Evet gayet makul :grinning_face_with_smiling_eyes:

@Huseyin_Avni hocam kart olarak Arduino UNO R3 Klon USB Kablo Hediyeli - (USB Chip CH340) karar verdim. Ne dersiniz?

Uno bir bileklik için büyük olabilir nano daha mantıklı ama sizin tercihiniz arasında boyut haricinde bir fark yok :smiley:

Boyutlarına hiç dikkat etmemiştim. Hatırlattığınız iyi oldu. nano sipariş ediyorum. Teşekkürler. :grinning:

Merhaba 6 kablo ve hcsr04 ve 1 adet buzzer ile yapabilirsin voltaj ayarlamasını arduino üzerindeki comp yapıyor zaten

Merhaba. Bunları birbirine nasıl bağlayabilrim. Şemasını gönderebilecek olan var mı?

• TP4056 Lipo Şarj Aleti
  • Mini Ayarlanabilir 3 A Voltaj Regülatör Kartı - LM2596
  • 3.7 V 1S Lipo Batarya-Pil 1550 mAh 25C
  • Arduino Nano Klon - USB Kablo Hediyeli

Merhaba şu şekilde bağlayabilirsiniz ve ayrıca voltaj yükseltici modülünü üstündeki potansiyometre sayesinde, pilli tam doldurduktan sonra 9 volta ayarlamanız lazım :smiley: Kolay gelsin.

1 Beğeni

@ElectroHands çok teşekkürler. kısa zamanda gayet net bir açıklama.

1 Beğeni

Bir şey daha sormak istiyorum Usb ile bağladığımda çalışan nano kart 3,7 V pili bağladığımda çalışmadı. Ayrıca LM2596 voltaj regülatörü 3,7 V pili kartın çalışabileceği gerilime çıkartabilir mi?

Regülatör ayarlı mı? :grinning_face_with_smiling_eyes:

Evet voltaj yükseltici kart pilin voltajını yükseltebilir. Yaklaşık giriş gerilimi 4v yeterlidir. Pille her ne kadar 3.7v desekte aslında 3.7v bekleme voltajıdır. 1s pillerde 4.2v tam doluluk seviyesidir. Pilli tamamen şarj ettikten sonra voltaj yükseltici modülünün OUT kısmina multimetre bağlayın ve üstündeki potansiyometre sayesinde çıkışını 9v’ye ayarlayın. Kolay gelsin :smile: .