Tek modelde farklı katman kalınlıkları ile baskı alma

Diaroma benzeri tabanında düz yüzeylerin olduğu detaylı tasarımlarda veya genel itibariyle düz yüzeylerin hakim olduğu fakat bazı noktaların fazla detaylı olduğu baskılarda 0.2mm katman kalınlığı kullanarak baskı almak çok sağlıklı olmayabiliyor. Merak ettiğim konu ise dilimleme programı veya başka programlardan yapılabilecek bir ayar sayesinde aynı cismin seçtiğimiz bölümlerini farklı katman kalınlıklarında yazdırabilmemiz mümkünmüdür?

Tam olarak dediğiniz değil, ancak dediğinize benzer bir şey var. “Adaptive Layer Height” veya “Variable Layer Height” diye adlandırılıyor. İki farklı dilimleme programı üzerinden örnek göstererek anlatayım;

Ultimaker Cura
Cura’da bu ayar deneysel kısmının altında. Türkçe’ye “Uyarlanabilir Katmanların Kullanımı” diye çevirmişler. Ayarı açtığınız zaman bir iki ayar daha çıkıyor. Katman topografisi boyutu ayarında genel katman kalınlığını belirliyorsunuz. Diğer ayarlarda da azami ve asgari katman yüksekliği farkını belirliyorsunuz. Bunlara çok dokunmaya gerek yok, mevcut ayarlar çoğu baskı için ideal.

Dilimleme yaptıktan sonra önizleme kısmında üst menüde yer alan renk şeması kısmından katman kalınlığını seçtiğiniz zaman katman kalınlığının önizlemesini görebiliyorsunuz;

Şimdi burada Cura’nın yapmış olduğu şey modelin geometrisine göre farklı katman kalınlıkları belirlemek. Böylece minimum zaman ile baskı kalitesini bozmadan baskı almış oluyorsunuz.
Benim örnek olarak kullandığım model bu tarz bir ayara gerek duymayan bir model. O yüzden örnekte tam olarak anlaşılmıyor ancak farklı modeller ile denerseniz bu ayarın çok faydalı olduğunu görebilirsiniz.
Cura’da bu ayarın tek eksiği manuel olarak ayarlama yapamıyor olmamız. Belki ilerleyen zamanlarda eklenir.

Prusa Slicer
Son zamanlarda sadece Prusa slicer kullanmaya başladım ancak bu adaptive layers ayarını daha önce hiç denemedim. O yüzden Prusa’nın kendi rehberinden yararlanarak örnek göstereceğim. İsterseniz rehberi de gözden geçirebilirsiniz.

Slicer’a dosyayı attıktan sonra objeyi seçip üst menüdeki variable layer şekline basmamız gerekiyor.

Bunu yaptığınız zaman sol altta bir kutucuk çıkıyor. Burada Adaptive kısmındaki Quality/Speed ayarını değiştirerek kısa ve uzun katman yüksekliklerinin oranını ayarlayabiliyorsunuz. Daha sonra ise Adaptive butonuna bastığınız zaman tıpkı Cura gibi otomatik olarak bir geometri oluşturuyor sizin için.

Cura’dan farklı olarak Prusa Slicer’da resimde de görebileceğiniz gibi sol kısımda bir kısım çıkıyor. Bu grafikte aşağıdan yukarıya doğru modelin aşağıdan yukarıya doğru olan katman kalınlıklarının grafiği çıkıyor.

İsterseniz bu grafik üzerinde oynama yaparak katman kalınlıklarının yüksekliğini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Grafik kısmının üstüne mouse ile geldiğiniz zaman sarı bir imleç beliriyor. Bu imleçi mouse’ın yakınlaştırma/uzaklaştırma tekerleği ile büyütüp küçültebiliyorsunuz. Eğer aynı anda birden fazla katmanın yüksekliğini ayarlamak isterseniz büyütmeniz, sadece tek bir katmanı ayarlamak isterseniz küçültmeniz gerekiyor.
İmleç ile istediğiniz katman aralığı üzerindeyken mouse’ın sol tuşuna basılı tuttuğunuz zaman detay ekleyebiliyor, sağ tuşuna basılı tutarak da detayı azaltabiliyorsunuz.
Eğer shift tuşuna basıp sol tuşa basılı tutarsanız da hızlı bir şekilde detayı 0 noktasına indiriyor. Shift tuşu ile sağ tuşa basarsanız da yumuşatma işlemi yapabiliyorsunuz. Yani katman yüksekliklerinin geçişi daha düzgün oluyor.

Örneğin aşağıdaki resimde modelin sadece üst kısmında detayı arttırdım, daha sonra da katman kalınlığı geçişinin çok göze çarpmaması için geçişleri yumuşattım.

Birkaç deneme yapılarak çok güzel sonuçlar elde edilebilecek bir ayar. Özellikle sizin de dediğiniz gibi diorama gibi baskılar için eşsiz bir ayar.
Şuanlık Prusa Slicer, Cura’ya göre çok daha ileride bu ayar konusunda. O yüzden Prusa kullanmanızı tavsiye ederim. Kullanmaya alışması, gerekli ayarların yapılması filan biraz zaman alıyor ancak bu variable layers’ın yanı sıra z-seam çizme, fırça ile boyama yaparak destek çizme gibi birçok faydalı aracı tek bir program içerisinden kullanabiliyorsunuz.

anladım hocam anlattıklarınız çok iyi gözüküyor hemen deneyeceğim teşekkür ederim

1 Beğeni