Tüzgar Türbini İçin Hangi Pili Tercih Etmeliyim?

Merhaba arkadaşlar kendi yaptığım basit bir rüzgar türbini var,alternatör olarak klima fan motorunu kullandım ancak küçük bir şey olduğu için akü ve şarj kontrol cihazını gereksiz gördüm ve pile depolama kararı verdim. Bu işler için en uygun pil hangisidir örneğin lion piller uygunmudur bir de hangi şarj kontrol kartını veya koruma kartlarını önerirsiniz? Sizden ricam lion pil nasıl şarj edilir direkt olarak pil yatağına mı bağlamalıyım bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler şimdiden

Merhaba,
Öncelikle ellerinize sağlık güzel bir proje olmuş. Hocam maalesef akü ve şarj kontrol devresi kullanmanız gerekiyor. Li-po veya li-on pil de kullanırsanız normal akü(isteğe göre jel akü) civarında bir fiyat karşınıza çıkacaktır onun için akü öneriyorum. Şarj kontrol ünitesi de kullanmanız gerekiyor çünkü pilden alternatöre bir voltaj gelmesi halinde anternatörünüzün bobinleri yanacaktır. Yaptığınız türbin kaç watt, volt, amper? Ona göre fiyat performans ürünlerini size atıcağım. Eğer kolay el yapımı devreler bulsamda onların şemasını atıcağım. :smiley:

Merhaba teşekkür ederim yorumunuz için alternatörü aldığım ustayla iletişime geçeyim ama şunu sorayım pile şarj etmenin başka bir yolu yokmudur çünkü gerçekten türbin çok küçük hobi projesi araya diyot falan bağlasam motoru korurmu sizce ?

Rica ederim. Yani şarj edersinde etmesine verimli olacağını düşünmüyorum. Ama dene istersen. Motora köprü diyot bağlarsın DC ye dönüştürürsün. Pil ile DC dönüştürücü arasına akımı yüksek bir de diyot(motorun akımına göre) bağlarsın. Bi ihtimal şarj edebilirsin ama ben hiç öyle bir yola başvurmadım. Teorikte olabilir pratikte bilmiyorum. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face: