Zaman ayarlı anahtar

merhaba aklımda şu şekilde bir şey var

ben bir butona bastığımda devre 10 dakika boyunca çalışacak ve 10 dakikanın ardından kendiliğinden kapanacak

ben butona basmadığım sürece devre kapalı kalmalı

biliyorum arduino ile bir şekilde yapılır ama birden fazla lazım maliyeti düşürmek istiyorum. biraz araştırdım zaman ayarlı röle devrelerine denk geldim fakat benim istediğim zamanı geriye sayınca elektriği kesmesi vermesi değil. devreyi 12v luk akü ile çalıştıracağım istediğim şey tam olarak bir zaman ayarlı anahtarlama devresi kısaca

umarım anlatabilmişimdir

Merhaba;

Projenizde bir Arduino kartı, bir adet buton ve bir adet röle kartına ihtiyacınız olacak. Aşağıdaki röle kartını alabilirsiniz.

Röle kartı bağlantısı için kart üzerindeki sağda yer alan pinler:

Röle kartınızın GND pinini Arduinodaki GND ye
Röle kartınızın VCC pinini Arduinodaki 5V ye
Röle kartınızın IN pinini Arduinodaki 7. Pine

Röle kartı bağlantısı için kart üzerindeki solda yer alan bağlantılar:

üç adet vidalı kısımdan çalıştırmak istediğiniz devreden gelen artı ucu ortadaki vidalı kısma bağlayın. Diğer iki vidalı kısımdan NC yazan kısma da devrenizden gelen eksi kısmı bağlayın.

Yazdığınıza göre sistem Normalde Kapalı (NC: Normally Closed) olmalı. Ama tam tersini istiyorsanız NC yerine NO (Normalde Açık) vidasına bağlantı yapabilirsiniz. Sinyal geldiğinde sistem tam tersi olarak çalışacaktır.

Arduino üzerindeki kodlar şu şekilde olmalı:

Butonunuzu 6. pine rölenin sinyal ucunu 7. pine bağladığınızı düşünürsek örnek kodlar aşağıdaki gibi olacaktır.

int pincontact = 6;
int pincontact5v = 7;
int contact=0;

void setup() {
pinMode(pincontact,INPUT);
pinMode(pincontact5v,OUTPUT);
}

void loop() {

contact=digitalRead(pincontact);

if (contact == HIGH) {
digitalWrite(7,HIGH); // Röleyi açık konuma getir
delay(60000); // 10 dakika bekle
digitalWrite(7,LOW); // Röleyi kapalı konuma getir
delay(60000); // 10 dakika bekle
}

}

öncelikle yanıt için teşekkürler fakat arduino olmadan direkt devre şemalı bir proje istiyorum