ABG marka filamentler

Merhabalar,

Geçenlerde ABG marka beyaz filament aldım ve kullandım. Ancak, bir türlü düzgün çıktı alamadım. Ya saçaklanma oluyor ya da katlar birbirlerinden ayrılıyor. Genellikle 210/60 ayarında kullanıyorum. Cura üzerinden bir çok ayar denememe rağmen düzgün bir sonuç elde edemedim. Bu markayı kullanan kullanıcılar var ise ayarlarınızı ne şekilde ayarlıyor sunuz?
CURA, OpenSCAD, Designpark Mechanical ve Ender 3 Pro v1 kullanıyorum. Ender’i de Octoprint Pi 3 üzerinden kontrol ediyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Normalde ABG filamentte hata olmuyor fakat her Filamenti değerleri farklıdır bir adet ısı kulesi basarak öğrenebilirsiniz yatak ayarını ı kontrol eder misiniz?

Yatak ayarlarında bir sıkıntı yok çünkü tinylab ile neredeyse ayna gibi basıyor. Farklı ısı ayarları da denedim ama maalesef sonuç alamadım. Not aldım, deneyeyim.

Katlar birbirinden ayrılıyor ise yüksek ihtimalle ısıdan kaynaklıdır. Aldığınız filamentin PLA olduğundan emin misiniz? Bazen karışıklık olup ABS filament alınabiliyor ki hem saçaklanma hem de katmanların ayrılması ABS filamenti ender 3 gibi açık kasa bir yazıcıda basarken sık karşılaşılabilen şeyler

1 Beğeni

Mesajınızı görünce, hemen şimdi kontrol ettim, etiketinde PLA, tabla 0-80, nozzle 190-220 derece yazıyor. Henüz hiç ABS denemediğim için de açıkçası farkı söyleyemem. Ürün resimleri üzerinden de ayıramam muhtemelen. Ama @Huseyin_Avni’nin önerisini dikkate alarak ilk fırsatta ısı kulesini deneyeceğim. Bir sıkıntı var ama anlayamadım. Şu an tinylab filament ile de baskı alıyorum ve hiç bir sıkıntı yok an itibari ile.

Bazı filamentlerin boyutu ince olabiliyor mesela ben tinylabde kullandım başka markalarda yatak ayarını biraz daha sıkı yaparak kalkmayı engellleyebilirsin.

Merhabalar,
Bir şeylere girişmeden önce, aklıma gelen veya araştırmalarımdan yola çıkarak bazı şeyleri kontrol ettim. Önce, her ihtimale karşı yatak hizasını gene kontrol ettim (problem yoktu). Sonra da nerede gördüm bilmiyorum ya da kendim mi bir bakayım dedim hatırlamıyorum ama nozzle’ın tıkanıp tıkanmadığına baktım ve aparat ile yerinde ve uygun sıcaklıkta biraz kurcaladım. Son olarak da tasarımları nedeniyle pek mümkün olmasa da belki etkilen çer çöp vardır diyerek, üzerinde hareket edilen rayları ve tekerleri temizledim biraz. Sonra da bir deneme baskısı aldım.Sonuç; muhtemelen nozzle tıkandığı için sıvı filament az çıkıyordu bu yüzden de tam birleşme olmuyordu. Şu an itibari ile bir sıkıntı yok, hatta bunu cevabı yazar iken 2 adet t somunu %100 doluluk ile yazdırdım ve güzel sonuç aldım (tüm baskılar 210/50-60 ile alındı).
Bilgi ve fikir paylaşan herkese teşekkür ederim.