Arduino İle Akıllı Çöp Kovası- Hangi ekipmanları seçmeliyim?

Merhabalar projemde çöp kovası hareket sensörü ile kapak otomatik açılacak alttaki poşet kapaması için kayış kasnak mekanizması ile de 2 eksen hareketi için iki motor daha kullanılacak. Ayrıca poşet ağzını yapıştırmak için ısıtıcı rezistans teli olacak. Kapak için belki 2 motor da kullanabilirim. Arduino ile ilk çalışmam olacağı için hangisini kullanmak gerekiyor karar veremedim Ardiuno mega yeterli midir yoksa leonardo yu mu tercih etmeliyim. 3d yazıcılarda ki Rams 1.4 işime yarar mı? Ekstra olarak motor sürücüsü almama gerek kalmayan bir kontrol kartı var mıdır? Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Kapağın açılması düzeneği için güçlü bir servo motor kullanarak Lineer Aktüatör yapmanızı tavsiye ederim. Tek bir servo yetmez ise iki yandan birer tanede koyabilirsiniz. Bütçeniz yetiyor ise hiç uğraşmadan direkt Lineer Aktüatör satın alabilirsiniz ama servo ile yapılan yeter diye düşünüyorum.

Poşet kapaması olayı için dediğiniz gibi kayış-kasnak mekanizmalı iki eksenli linear hareket sistemi yapmanız lazım. V-slot profilleri kullanarak rulman-tekerlekli bir sistem yapabilirsiniz veya yine bütçeniz yetiyor ise linear raylar kullanabilirsiniz. Linear ray hem daha az yer kaplayacaktır hem de daha sessiz ve etkili olacaktır ancak daha pahalıya patlayacaktır dediğim gibi.

Bu iş için bana kalırsa Arduino Leonarda uygun değil, pin sayısı bakımından bence eksik kalacaktır. Arduino Mega fazlasıyla yeterli olacaktır.
Ramps 1.4 tarzı bir kart kullanmak bence işinizi kolaylaştırır. Step motorları direkt ramps’a bağlarsınız.

Arduino ile ilk çalışmanız olacağı için bence çok aceleye getirmeden yapın. Bütün olarak bu proje biraz zorlayıcı olabilir, hiç bilginiz yoksa tabi.
Hareket sensörü ile kapağın açılması kısmı kolay. Fakat poşeti kapama kısmındaki mekanik hareket bence zorlayıcı olabilir. Parça parça yapıp bütün haline getirmeniz iyi olur bence

1 Beğeni

Arduino mega kullanmanı tavsiye ederim. Bu kadar çok modüle Arduino Uno’nun pin sayısı yetmeyebilir. Ahmet arkadaşımız gayet güzel açıklamış. Biraz diğer kolay modüller ile çalışmanızı ve güzelce kavramanızı öneririm.

2 Beğeni

Merhaba detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim o zaman ilk etapta bir ardiuno mega satın alıp kapak hareketini yapmaya çalışayım. Sonra aşama aşama devam edeceğim

2 Beğeni

Teşekkür ederim önce arduino mega ile başlayacağım dediğiniz gibi

2 Beğeni