Arduino Kablosuz Veri Gönderme?

arkadaşlar yapmak istediğim şey wiriless usb hub yani
2x Wiriless modül
2x Arduino nano veya micro
1x USB Dişi Soket

bunları kullanarak 1.arduino’yu usp dişi soketi bağlıyacağım daha sonra wiriless modülü bağlayacağım amaç usb den aldırı data’yı wiriless ile bilgisayara bağlı arduino’ya göndercek diğer arduino ise aldığı bilgiyi bilgisayara verecek

Anlatımım kötü diye resimlede çizdim, böyle bir sistem yapsam kablosuz usb hub çalışırmı ?

Merhaba,
Zamanında bunla ilgili çok fazla araştırma yapmıştım. Ancak arduinodan böyle bir şey yapmak mümkün olmadığını öğrendim. Hem esp8266 hem nrf24l01 ile denemiştim ancak bunlar dijital veri gönderimi yaptığı için ayrıca arduinonun işlem yavaşlığından dolayı bunu başaramamıştım. Bu demek değil ki böyle bir şey mümkün değil. Analog veriyi dijitale çevirip oradan da karşı tarafa gönderilip sd karta kaydedip okumak mümkün gibi. Ancak ses hem çok kalitesiz hem de çok pingli olacaktır. Ayrıca internete böyle bir kaynak yok. Size önerim kablosuz kulaklık almanız. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

peki rasberry pico ile mümkünmü sence ? onun işlemci hızı daha iyiydi diye hatırlıyorum ?
aynı zamanda basitçe analog veri ile dijital verinin farkı nedir ? amacım illaki yapçam değil ama öğrenmek :slight_smile:

Rasberry Pico daha yeni çıktığından bu kartan nasıl projeler gerçekleştirebileceğimizle ilgili çok fazla bilgim yok. Ancak az önce tekrar araştırdım ve NodeMcu ile bir bebek telsizi yapımı kaynağı buldum. Orda da ses iletimi gerçekleşiyor yani sizin amacınıza uygun. Ancak bu sayfanın doğruluğu hakkında bir bilgim yok. Analog ve dijital sinyalinin kısaca farkından söz edersek; analog sinyal her zaman değişken bir sinyaldir tıpkı ses gibi. Ancak dijital sinyaller belli aralıkta değer verirler. Ses, analog bir sinyaldir; bir buton gibi 1 ve 0 değerleri alması gibi bir durumu yoktur. Tabi ki dijital sinyallerin arasındaki beklemeyi düşürüp yani modilasyonu artırıp analog sinyal kalitesine yakın bir sonuç almak mümkün. İsterseniz ses iletimi, veri iletişim sinyal farkı gibi konuları türkçe-ingilizce google amcaya sorarak daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Eğer projeyi gerçekleştirebilirseniz buraya yazmayı unutmayın. Kolay gelsin. :smiley:

1 Beğeni

websocket ile olabilir gibi şunuda incelersiniz