Bitirme Projesi: NodemCU, Lipo Pil ve Güneş Paneli

Herkese merhabalar;

Bitirme projem için zamanım çok kısıtlı ve yardımınıza ihtiyacım var. Proje arazi araştırma aracı.6 V 250 rpm 4 adet motor kullanacağım, şarjlı lipo pil kullanacağım ve şarjını güneş paneliyle sağlamam gerekiyor. Araçta kamera ve gps te bulunacak. Araç wifi üzerinden kontrol edilmeli. (Bunların bulunması zorunlu).
Kullanmayı düşündüğüm malzemeler;

  1. 6 V 250 rpm motor ve tekerlek 4 adet
  2. Voltaj düşürücü / Regülatör kartı 1 adet
  3. L298 motor sürücü modülü 1 adet
  4. NodeMcu 1 adet
  5. Güneş paneli?
  6. Lipo pil?

Sormak istediklerim;
-Lipo pili güneş paneliyle nasıl şarj edebilirim ? Bağlantıları nasıl yapabilirim ? (Makine müh. Okuyorum elektronik çok fazla yok kaç v, kaç mA olmalı)

-Hani güneş panelini kullanabilirm ?

-Bağlantıları yapmam için gerekli malzelemer nelerdir ?
Bağlantılar için bilgi verebilir misiniz ?

Selamlar.

Wi-Fi üzerinden kontrol olması için robot üzerinde güçlü bir verici olmalıdır. Diğer türlü menzil uzunluğu kısa olacağından haberleşme sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun yerine XBee veya LoRa modüllerini önerebilirim.

Güneş panelleri, eğer sıcak bir mevsimde ve konumda değilseniz maalesef pek verimli değillerdir. Verimi artırmak için panelin boyutunu büyütmeniz ve güneşi her açıya döndürecek şekilde bir tasarım yapmanız gerekiyor.

Yukarıdaki güneş paneli ile birlikte bir pil almalısınız. Şarjlı bir pili şarj etmek için araya dönüştürücü modül (DC-DC Step Up veya Step Down Kartı) kullanmanız gerekmektedir. Bu modüldeki gerilimi ve akımı, pile ve güneş paneline göre ayarlamanız gerekmektedir.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra eğer güneş yeterli bir seviyeye (gerilime) ulaşırsa şarj işlemi başlayacak ve piliniz şarj olmaya başlayacak. Bu aşamadan sonra pilden gelen gücü sisteme dağıtırsanız sisteminiz artık çalışmaya başlayacak.

İyi çalışmalar dilerim. :upside_down_face:

1 Beğeni